+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Kemiklerimizi oluşturan taneciklerin hareketi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kemiklerimizi oluşturan taneciklerin hareketi
  kemiklerimizi oluşturan taneciklerin hareketiş,kanımızı oluşturan taneciklerin hareketi gibi olsaydı ne olurdu? 2. Mine
  Devamlı Üye

  Kemiklerimizi oluşturan taneciklerin hareketi

  Kemiklerimizi oluşturan taneciklerin hareketi.jpg


  Kemik Nedir?

  Kemik, vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır. Organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan dokudur. Ayrıca organizmanın kalsiyum depolarıdır. Kalsiyum bakımından doymuş olduklarından serttir. Sert olmalarına rağmen kıkırdak dokusundan farkları damar içermeleridir. Kemiğin enine kesiti incelendiğinde dış ve iç yüzeyleri bir zarla örtülüdür. Bu zarlar düzensiz sıkı bağ dokusundan yapılmışlardır.
  Havers sistemleri ise (osteon) iç ve dış halkasal sistemlerin arasını doldurur. Volkmann kanalları ise komşu Havers kanallarını birleştirir.  Not:Kemik İliği

  Kemik iliği, büyük kemiklerin içinde, merkezde yer alan dokudur. Yeni kan hücrelerinin üretildiği yerdir.  İskelet Nedir?

  İnsan vücuduna şeklini veren, çeşitli organlarımızı koruyan ve onlara destek olan kemik yapımız iskelet, 200-212 (260 kadar) kemikten oluşur. 30 kadar yassı kemik kafatasımızı meydana getirir. Göğüs kemiğinde 24 tane (12 çift) kaburga, kalp ve akciğerleri korur. 33 tane birbirine kenetlenen kemik, omurgayı oluşturur. Omurgamız da, kürek kemikleri ve leğen kemiği aracılığıyla kol-bacak kemikleriyle eklemleşir. Bu kemiklerin tümü, hızlı ve karmaşık hareketlerimize olanak sağlayan kaslara, güçlü bir destektir.  Eklem Nedir

  Kemikler arası bağlantı, eklemler aracılıyla gerçekleşir. Kafatasımızda kemikler zikzak girinti çıkıntılarla birbirlerine kilitlenmişlerdir. Bu tür eklemlere "oynamaz eklemler" denir. Diğer bölgelerde eklemlerin çoğu hareketlidir. Omuz ve kalçadaki top şekli eklemle, dirsek ve dizdeki hareket kolaylığı sağlayan eklemler, "oynar eklemler"dir. Haraketli eklemlerin tümünde, kemiklerin eklem uçları, kıkırdak adını alan yumuşak yastıklarla kaplıdır. Kıkırdak tabaka ve eklem sıvısı, haraketlerimizi kolaylaştırır ve kemiklerimizin aşınmasını önler.  Nasıl Hareket Ederiz?

  Çizgili kaslar, kasılıp gevşeyerek bağlı oldukları kemikleri hareket ettirir. Kemikler, eklemler, kaslar ve sinir sistemi birlikte çalışarak hareket etmemizi sağlar. Kısacası kemik, kas ve eklemler bir bütün olarak hareket sistemini oluşturur.

+ Yorum Gönder