+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar

  Devleti idare edenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şekline cumhuriyet denir Dünyadaki devletlerin çoğu cumhuriyetle yönetilir Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde egemenlik milletindir Millet, devleti yönetecek kişileri kendisi seçer Böylece halk kendi kendini yönetmiş olur ..


  Cevap: cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar sayfa üç frmacil 3 Cevap: cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar

 2. Ziyaretçi
  ÜLKEMİZDE CUMHURİYETİN KURULUŞU  Osmanlı İmparatorluğu'nda, ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'na dünyanın belli öbaşlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı.
  Ulusuna inanan, güvenen Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldi. Erzurum'da, Sıvas'ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." diyordu. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Bir yandan efeler, dadaşlar, seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

 3. Ziyaretçi
  Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet'i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın ödevidir

 4. Ziyaretçi
  bende ezbere okuycam harika bir site çok güzel teşekkürler

 5. Ziyaretçi
  çok memnun oldum çok iyi ve öz anlatıyor öğretmenim kesin beğenir

 6. Ziyaretçi
  çok yardımcı oldu öğretmenim kesin beğenir

 7. Ziyaretçi
  evet çok güzeelll çok teşekkur ediorum butun yardım edenleree cok ısıme yaradı

 8. Ziyaretçi
  cumhuriyetle kantıtlandık dünyaya

 9. Ziyaretçi
  cok guzel olmus ödevime cok yardımcı oldu yuz alcam kesin

 10. Ziyaretçi
  Cumhuriyet bayraminiz kutlu olsun.

+ Yorum Gönder


cumhuriyetle ilgili yazı,  cumhuriyet ile ilgili yazı,  cumhuriyet ile ilgili kısa yazı,  cumhuriyet ile ilgili kısa yazılar,  cumhuriyetin ilanı kısa ve öz,  cumhuriyetin ilanı ile ilgili yazı