+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar
  cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar 2. Mine
  Devamlı Üye

  Cumhuriyetle ilgili kısa ve öz yazılar


  cumhuriyet.jpg


  Mustafa Kemal Paşa, Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için Osmanlı Devleti'nin bir gemisi ile, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gönderildi. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenledi. "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi, yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcileri (milletvekilleri) 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı "Meclis Başkanı" olarak seçti. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Halk ve düzenli ordular düşmana karşı savaş verdiler, omuz omuza mücadele ettiler.

  İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos 1923'te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923'te Ankara başkent ilan edildi. Atatürk; egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara, "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz." dedi.

  29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdi. Meclis önergeyi kabul etti.

  Böylece, Türkiye devletinin yönetimi biçimi "Cumhuriyet" olarak, adı "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlendi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk "Cumhurbaşkanı" oldu. Cumhuriyetin ilanı, yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.

  Cumhuriyette Atatürk'ün de söylediği üzere, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." Millet, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Millet, seçimle yöneticileri seçebilir
 3. Ziyaretçi
  Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taş ve tahtlar batar, yok olur. »  Mustafa Kemal Atatürk
 4. Ziyaretçi
  29 Ekim 1933’te Mustafa Kemal Atatürk Ankara hipodromunda halka sesleniş konuşması yapmıştır ve bir nutuk okumuştur. Bu nutukta, ülkemizin bu yıllara nasıl geldiği, Kurtuluş Savaşında verdiğimiz o amansız ve ölümcül mücadelenin zaferi ve Yüce Türk milletinin cumhuriyeti daha ileri nasıl taşıyabileceğine dair bilgiler yer almaktaydı. Onun yani Mustafa Kemal Atatürk’ ün tek isteği, kendisinden sonra da yükselen ve ileri medeniyetler arasında kendisine yer edinmiş bir millet oluşturmaktı. Bu yüzden 10. Yıl Nutkunda ileriye dönük bilgiler ve cümlelere de yer verdi. Bunu en güzel şu cümleler ile anlarız herhalde:

  ‘’ Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
  Ne mutlu Türk’üm diyene!

 5. Ziyaretçi
  Okulları olan bir milletin istikbali emniyettedir. »  Otto von BISMARCK

 6. Ziyaretçi
  Cumhuriyet erdemli insanların rejimidir. Korkuya yer vermeyen bir devlette, kanunlar hiçbir zaman gerekli saygıyı görmezler.
  Cumhuriyet fikren,ilmen, bedenen kuvvetli, ahlaklı ve seciyeli muhafızlar ister. »

 7. Ziyaretçi
  Cumhuriyet konulu güzel sözler

  * Demokrasi ilkesinin en yeni ve akılcı uygulamasını sağlayan hükümet biçimi cumhuriyettir.
  * Türk ulusunun yaratılışına en uygun olan yönetim cumhuriyettir.
  * Cumhuriyet erdeme dayanan bir yönetimdir.
  * Cumhuriyet düşünce, beden ve bilim bakımından güçlü koruyucular ister.
  * Cumhuriyet fazilettir.
  * Cumhuriyet idaresi, faziletli, namuslu insanlar yetiştirir.
  * Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.
  * Cumhuriyette söz, millet tarafından seçilmiş meclistedir.:
  • Gençler cumhuriyeti biz kurduk,onu siz yaşatacak ve idare ettireceksiniz
  • Türk ulusunun yaratılışına ve bilgisine en uygun yönetim şekli cumhuriyet yönetimidir.

 8. Ziyaretçi
  Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim 1923’de Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti ilan etmesi ile birlikte, her yıl ülkemizde ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, laik ve muasır medeniyetler arasında bir yer edinmemiz sağlanmıştır. Bugün bu ekonomik güce, bu özgürlüklere ve bu rejime sahip olduğumuz için kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’e minnet duyarız.

 9. Ziyaretçi
  Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933, Ankara ‘’

  Biz her yıl 29 Ekimde Cumhuriyetin ilan edilmesini büyük coşkular ve fener alayları ile kutlarız, stadyumlar da oyunlar ve şenlikler düzenleriz. Atamızı kabrinde ziyaret ederek ona her yıl bu büyük bayram için teşekkürlerimizi iletiriz. Her yıl bu büyük Cumhuriyeti daha ileri götürmek için çalışmalar yaparız. Yenileniriz, gelişiriz, güçleniriz ve en önemlisi daima benliğimizi ve birbirimize duyduğumuz tutkuyu koruyarak ilerleriz. Çünkü bizi biz yapan ve o amansız cephelerden galip çıkmamızı sağlayan en büyük şey birbirimize ve bu vatana duyduğumuz o tarifsiz ve eşsiz tutkuydu.

  Şimdi gözlerimizi arşa dikmiş, ellerimizi gökyüzüne yöneltmiş daha ilerisi ve iyisi için onun bize emanet ettiği Türkiye ile yol alıyoruz. Her türlü zorluğa, saldırıya ve ihanete rağmen.

 10. Ziyaretçi
  çok güzel çok yardımcı oldu çok beğendim öğretmen kesin beğenir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu


cumhuriyetle ilgili yazı,  cumhuriyet ile ilgili yazı,  cumhuriyet ile ilgili kısa yazı,  cumhuriyet ile ilgili kısa yazılar,  cumhuriyetin ilanı kısa ve öz,  cumhuriyetin ilanı ile ilgili yazı