+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda şeker hastalığı hangi hormonun eksikliğinde ortaya çıkar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  şeker hastalığı hangi hormonun eksikliğinde ortaya çıkar
  şeker hastalığı hangi hormonun eksikliğinde ortaya çıkar 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  cevap şeker hastalığı hangi hormonun eksikliğinde ortaya çıkar
  Diabet, diğer adıyla şeker hastalığı, sık görülür ve ciddî sonuçlara yol açar.Pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekersizlik çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar. Kanda şekerin çok artması, zehir etkisi yaratır ve vücudun tüm hücrelerini tahrip eder.

  eker-hastal-.jpg

  Şeker ve İnsülin


  Vücut, sürekli olarak kanda bir miktar şekere (glukoza) ihtiyaç duyar. İnsülin kan dolaşımındaki glukozu hücrelere taşımakla görevlidir. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur.
  Hücrelerdeki glukoz, günlük yaşamımızı devam ettirmeyi sağlayacak enerji kaynağıdır.

  Şeker hastalığı nasıl meydana gelir

  Diyabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glükozun(şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glükoz pankraeas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enrjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen "kapılar" vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun "anahtar" varlığında açılırlar. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glükoz "kapısının" açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet, anahtar işlevi gören İNSÜLİN hormonu yetersizliğine ve/veya insülinin etkilediği reseptörlerin( hücre kapısındaki kilidin) bozukluğuna bağlı gelişmektedir.

  Şeker Hastalığı Belirtileri

  Sık sık idrara çıkma,
  Aşırı susama,
  Bulanık görme,
  Halsizlik,bitkinlik,
  Beklenmedik kilo kaybı,
  Acıkma hissidir,
  Mide bulantısı,
  Kusma,
  Nefes kokusu,
  Sık idrar yolu enfeksiyonu,
  Adetten kesilme,
  Kuru ve kaşıntılı deri,
  Yaraların geç iyileşmesi.
+ Yorum Gönder


şeker hastalığı hangi hormonun eksikliğinde ortaya çıkar,  şeker hastalığı vücuttaki hangi hormon eksikliğinden dolayı eksikliğinden dolayı ortaya çıkar,  şeker hastalığı hangi hormon eksikliğinde ortaya çıkar,  hangi hormon eksikliğinde şeker hastalığı görülür