+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Hastalar, bütünleyici tedavi sonrasında nasıl bir değişim yaşıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hastalar, bütünleyici tedavi sonrasında nasıl bir değişim yaşıyor
  Hastalar, bütünleyici tedavi sonrasında nasıl bir değişim yaşıyor 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Hastalar, bütünleyici tedavi sonrasında nasıl bir değişim yaşıyor


  b-t-nleyici-tedavi-sonras-.jpg

  OPERASYON SONRASI İYİLEŞME
  Cilt Yapıştırıcıları
  Dermabağ olarak da bilinen cilt yapıştırıcıları deri için özel süper tutkal gibidir. Yapıştırıcı, kesintili gerilim sağlayan dikişin aksine deriyi birleştirmek için devamlı ve kalıcı uygulama sağlar. Yapıştırıcıların kullanımı yüz gerdirmenin ardından kesiklerin iyilelmesine yardımcı olur. Bazı plastik cerrahlar bunların yaraları daha hızlı ve eşitçe tedavi edilmesine izin verdiğini söylüyor. İplik veya Steri-bantlarla birlikte güzel, sağlıklı ve dengeli saç çizgisi izi elde edilir. Fakat yapıştırıcılar her cilt için uygun değildir. Kabarık yaralara meyilli olan cilde sahip veya eriyen dikişi tam olarak eritemeyen ciltli hastalar cilt yapıştırıcılarını avantajdan çok zararlı bulabilir. Doku yapıştırıcılarını ilk başta hayranlıkla kullanan birçok plastik cerrah yüz germe operasyonlarından artık bunları kullanmıyor.
  Arnika
  Halk arasında Dağ Öküzgözü, Öküzotu veya Dağtütünü olarak da bilinen Arnika bitkisel bütünleyici tedavi olarak kullanıldığında ameliyat sonrası şişliği ve çürükleri azalttığı gözlenmiş. İşe yaradığına dair somur bir bilgi olmamasına rağmen bazı hastalar ve doktorlar yararına inanıyor. Kontrollü kullanıldığında arnika zararlı değildir ama doğru kullanılmazsa rahatsızlıklara sebep olabilir.
  K Vitamini
  Kan pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini, bazı plastik cerrahlar tarafından kırmızılığı azaltmak, şişme ve çatlak kılcal damarların tedavisi için kullanımı yüzeysel olarak tavsiye ediliyor. Ciddi yanıklar için yatıştırıcı etken olarak değerlendirilen K vitamini yara dokusunu iyileştirme için tavsiye ediliyor. Bilimsel olarak ispatlanmadığı halde K vitamini kullanımı bir fark yaratıyor.
  Lenfatik Drenaj
  Şanslısnız – hem yüz gerdirme hem de masaj. Bazı plastik cerrahlar vücudun lenf sistemini harekete geçirmek üzere yapılan nazik ritmik masajın yararlarına inanıyor. Lenf sistemi, vücudun savunma sistemini düzenlemeden ve kanser gibi durumlara, bulaşıcı hastalıklara karşı savunmadan sorumludur. Aynı zamanda besinleri hücrelere taşır ve metabolizmaya ait atık ve fazla sıvıların vücuttan atılmasını sağlar. Lenf masajının tedavi için gerekli olduğuna dait klinik bir bilgi yoktur ama eğer önerilirse yaptırın!
  Sıkıştırma
  Yüz gerdirme ameliyatından sonra bazı plastik cerrahlar biriken sıvıyı drenajla boşaltma yöntemini seçerken, diğerleri birkaç gün boyunca kafa ve boyna giyilen sıkıştırıcı giysi kullanırlar. Derin sarkma olduğu gıdılar için boyun germe operasyonlarında ameliyat sonrası sıkıştırma, şişliği kontrol etmede yararlı olacak ve yeniden şekillendirilen doku ve cilt için destek sağlayacaktır.
+ Yorum Gönder