+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana geldiğini ve canlılar için önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana geldiğini ve canlılar için önemi nedir
  mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana geldiğini ve canlılar için önemi nedir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Mayoz Hangi Hücrelerde Meydana Gelir?


  Mayoz.jpg
  En kısa tabirle mayoz bölünme üreme hücrelerinde gerçekleşir diyebiliriz.Yani eşeyle üreyen canlıların eşey (üreme ) hücrelerinde meydana gelir.
  Daha geniş tabirle açıklamak gerekirse mayoz bölünme eşeyli üreyen tek hücreli organizmalar da dâhil tüm ökaryot hücrelerde görülür.Eşeyli üreme için gerekli olan mayoz bölünme ökaryot hücrelerde meydana gelmektedir.
  Şu da iyi bilinmelidir ki mayoz bölünme, eşeysiz mitotik bölünmeyle üreyen arkealarda ya da prokaryotlarda meydana gelmez.

  Mayoz Bölünme bir diploit ökaryotik hücrenin bölünerek genelde gamet olarak adlandırılan haploit hücrelere bölündüğü hücresel bir süreçtir. Gamet hücresinde kromozom sayısının azalmasıyla sonuçlanr.Özellikle Bdelloid rotiferlerin içinde bulunduğu birkaç ökaryot mayoz yeteneklerini kaybedip partenogenezle ürerler.
  Mayoz Bölünme Sonucunda;
  Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlıların eşey (üreme ) hücrelerinde görülür.
  Mayoz bölünme sonunda dört yeni hücre oluşur.
  Oluşan yeni hücrelerin kromozom yapıları birbirinden farklıdır.
  Mayoz bölünme ile kromozom sayısı yarıya iner.
  Mayoz bölünme ile diploit (2n kromozomlu) hücreden haploid (monoploid, n kromozomlu) hücreler oluşur.
  Dişi bireyde mayoz bölünme ile yumurta hücreleri, erkek bireyde sperm hücreleri oluşur.
  Mayoz bölünme iki aşamada gerçekleşir. 1)Mayoz-I 2)Mayoz-II
  Sorunuzun diğer cevabı olan mayozun canlılar için önemini bir başka yazımızda sizlere aktarmıştık.Aşağıdaki linkten o yazımıza göz atabilirsiniz.
 3. Ziyaretçi
  Mayoz bölünme üreme hücrelerinde olur.
+ Yorum Gönder


mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana geldiğini ve canlılar için önemi,  mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana gelir,  mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana geldiğini ve canlılar için önemi kısaca,  mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana geldiği ve canlılar için önemi,  mayozun canlının hangi hücrelerinde meydana gelir ve canlılar için önemi,  mayoz canlının hangi hücrelerinde meydana geldiğini ve canlılar için önemi