+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda boşaltım sistemi organları ve görevleri ayrıca boşaltım nasıl gerçeklesir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  boşaltım sistemi organları ve görevleri ayrıca boşaltım nasıl gerçeklesir
  boşaltım sistemi organları ve görevleri ayrıca boşaltım nasıl gerçeklesir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir?

  Boşaltım Sistemi Organları.jpg


  Boşaltım Nasıl Gerçekleşir? Böbreklerde süzülen kandaki zararlı maddeler ayrıştırılarak idrar kanalı aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılır. Bunun yanında, terleme, nefes alış verişi gibi, vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmak için kullanılan yardımcı sistemler de boşaltım sisteminin yan kolunu oluşturur. Bu nedenle, boşaltım denince akla sadece dışkılama gelmemelidir.
  Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir? Boşaltım sisteminde görev alan temel organlar ve yapılar böbrekler, üreterler, sidik kanalı ve idrar kesesidir. Boşaltım sistemi içinde kanın temizlenmesinden sorumlu başlıca organ böbreklerdir. Ayrıca, böbreklere yardımcı olarak deri, akciğer, karaciğer ve kalın bağırsak yardımıyla da karbondioksit, fazla su ve mineraller, üre, safra tuzları gibi zararlı atıklar dışarı atılır.
  Böbrek yetmezliği, böbrek taşı, böbrek iltihabı, nefrit, üremi, albümin, mesane iltihabı, sistit en sık rastlanan boşaltım sistemi hastalıkları olarak sayılabilir.
+ Yorum Gönder


boşaltım sistemi organları ve görevleri,  boşaltım organları ve görevleri