+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Tropikal ormanlarda yaşayan papağanların gösterdiği adaptasyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tropikal ormanlarda yaşayan papağanların gösterdiği adaptasyon
  tropikal ormanlarda yaşayan papağanların gösterdiği adaptasyon 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  tropikal ormanlarda yaşayan papağanların gösterdiği adaptasyon

  Ayakları kısa ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ön parmakların dipleri kısa bir zarla birbirine bağlıdır. Arkaya yönelik birinci ve dördüncü parmak geriden kavrar ve gaganın yardımı ile çeviklikle tırmanabilir. Tırmanma anında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanma özelliklerinden dolayı en iyi tırmanıcı kuşlar olarak kabul edilirler.

  tropikal ormanlarda yaşayan papağanlar.jpg

  Kalın ve kıvrık üst gaga hareketlidir. Alt gaga ise yiyecekleri kırmada tabla vazifesi görür. Dil, kalın ve etlidir. Aynı zamanda dokunma organı görevini de yapar. Dilleri kısa ve serttir. Gaga ve dilleri sayesinde ayçekirdeği gibi kabuklu yemişleri soyup yiyebilirler.

  Papağanların kanatları nispeten kısadır. Bununla beraber, Yeni Zelanda papağanı hariç hepsi iyi uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Avustralya'da yaşayan kakadular, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler.

  Beslenirken veya dinlenirken çok sakindirler. Yeşil renklileri o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman farkedilmezler. Tüyleri yeşil hakim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olabilir.Papağanın konuşma özellığı fazla olmasından , insanların dediğini tekrarlayan kuş türüdür
 3. Ziyaretçi
  çok güzel bayaaa işime yaradı
 4. Ziyaretçi
  Tropikal ormanlarda yaşayan başka hayvanların adaptasyon örneği yok mu? Lütfen bana yardım edin çok acil. ��

 5. FERAY
  Devamlı Üye
  Tropikal ormanlarda yaşayan başka hayvanların adaptasyon örneği yok mu? Lütfen bana yardım edin çok acil

  ör:papağan,renkli kurbağa
  Kurbağaların Her cinsin farklı şarkısı vardır. Şarkı söyleyenler gür sesli erkek kurbağalardır. Bazı kurbağaların dişileri de şarkı söyler ama sesleri zayıftır. Erkekler dişileri çekmek için şarkı söylerler. Bazı kurbağaların daha kuvvetli ses çıkarabilmek için içini havayla doldurdukları bir ses keseleri (torbaları) vardır. Kese onlar için bir ses yükseltici olarak kullanılır. Havayı emerek keseyi şişirir ve sonra ses çıkartırlar. Bazı erkek kurbağalar seslerini diğer erkek kurbağalara kendi bölgesine girmemelerine dair uyarıda bulunmak için kullanırlar.

+ Yorum Gönder