+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Estetik plastik cerrahi Forumunda Türkiyede Yüz Felci İçin Neler Yapılıyor Estetik Plastik Cerrahi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Türkiyede Yüz Felci İçin Neler Yapılıyor Estetik Plastik Cerrahi
  Türkiyede Yüz Felci İçin Neler Yapılıyor Estetik Plastik Cerrahi


  Yüz kasları beyinden 7. sinir tarafından idare edilir. Bu sinir fonksiyonlarını yapamazsa yüz kaslarında felç görülür.Yüz felçi ağzın bir kenarının sarkması veya göz kapaklarının kapanmaması gibi durumlarda kendini beli eder. Yüz, dil ve ağız kaslarını yönlendiren nervus facialis’teki problemler felçe neden olur.

  Yüz felçinin sebepleri: Yüz felçinin sebebi yüz sinirinin nervus facialis çeşitli nedenlerden dolayı tahriş olması sonucu ortaya çıkar. Hastalığın oluşmasında büyük oranda virüsler etkili olmaktadır, fakat 1/3 ‚ünün sebebi bilinememektedir. Beyin uru, kaza sonucu kafa tasında zedelenme, zona hastalığı, veya borrelioz hastalığı (borrelioz virüsü taşıyan kenelerin ısırması ile insana geçen hastalık) yüz felçine sebep olur.

  Yüz felçi rahatsızlıkları: Yüz felçi kişiden kişiye çok farklı bir şekilde kendini gösterir. Bazen çok hafif olur ve kişi gülünce ancak ancak yüz felçi anlaşılır.Bazende ağzın bir kenarı sarkar ve kişinin sürekli ağzından salğılar akar. Ağzın iki tarafında aynı anda felç çok nadiren görülür. Buna ilavetten daha ağır rahatsızlıklarda ortya çıkabilir.

  Örneğin: Yemek yerken yutkunamama veya yemeği ağızda tutamama gibi durumlar, göz ve ağızda kuruma hissi görülebilir. Bu rahatsızlıklar kendiliginden iyileşebileceği gibi, ömür boyu öylede kalabilir veyahutta kötüleşebilir. Çevre sinir sistemi nedeniyle yüz felçi oluşmuşsa kişi alnını karışıramaz ve gözünün yanlarını kapayamaz.Şayet beyin merkezindeki rahatsılık nedeniyle yüz felçi oluşmuşsa alnını kırıştırabilir, gözlerini bazen yandan kapatamaz ve rahatsızlıklar kol ve ellere kadar uzanabilir

  Yüz felçi ilerlerse yemek yerken kişinin gözleri yaşarabilir ve buda sinir hücrelerinin tükrük bezeleri yerine göz bezelerini uyarması nedeniyle olur.

  Yüz felçini teşhis: Çevre sisnir sistemi (perifer) nedeniyle felç söz konusu ise gözün biri sürekli açıktır ve tam kapanmaz vede ağzın bir yanı sürekli sarkıktır.Hastanın durumunun tam anlaşılması için kişinin dişlerini tam göstermesi, ağzını büzerek öne doğru çıkarma, burnunu sağa sola oynatma, alnını kırıştırma, gözleri kapama ve tat alma denemeleri yapılır.Tat alama denemesi için dört ana grupta: tatlı, tuzlu, ekşi ve acı besinlerin tadına bakılır.

  Yüz felçinin sebebinin virüs, bakteri veya başka nedenlerden mi olduğu uzman doktorlarca yapılan testlerle teşhisi konur. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Teknolojinin gelişmesi ile hemen hemen her şey yapılabilmektedir. bun insanların kendilerin, daha doğrusu bedenlerini değiştirmekte dahildir. insanları istemedikleri yerlerini değiştirmek için yaptıkları ameliyatlara estetik ameliyatları denmektedir. ayrıca yüz felci onlara da estetik yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder