+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Estetik plastik cerrahi Forumunda Estetik Cerrahi Nedir Prof Dr Kutlu Sevin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Estetik Cerrahi Nedir Prof Dr Kutlu Sevin
  Estetik Cerrahi Nedir Prof Dr Kutlu Sevin  Estetik nedir denince öncelikle estetik plastik cerrahi branş isminin içinde bulunan plastik kelimesini açıklamak gerekir. Plastik kelimesi, şekillendirme, şekil verme anlamına gelen yunanca "plastikos" kelimesinden türetilmiştir. Plastik Cerrahide kullanılan cerrahi yöntemlerin çoğu, bir travma ya da kanserli dokunun çıkarılması ile oluşan doku eksikliklerinin onarımı ile ilgilidir. Bu onarımlar ise genellikle hastanın kendi dokuları kullanılarak yapılır. Nadiren de kendi dokuları ile birlikte birtakım suni maddeler kullanılır.

  Plastik Cerrahi nedir, travma, yanık, veya doğumsal birtakım doku eksiklikleri veya şekil bozukluklarının düzeltilmesi ile uğraşır. Bunun için ya konvansiyonel metodlar kullanılır, ya da mikrocerrahi gibi daha sofistike yöntemler uygulanabilir. Plastik Cerrahi sadece fiziksel görünüşü düzeltmeyi değil, ayrıca fonksiyonları da eski haline getirmeye çalışır.

  Ancak hala bir sorunun yanıtı kesin değildir. "Kozmetik" ve "Rekonstrüktif" işlemler tam anlamı ile birbirinden ayrılabilir mi? Ünlü Plastik Cerrah Gillies, bu konuda, rekonstrüktif işlemlerin hastanın normale dönüşü, estetik girişimin ise normalin ötesinde işlemler olarak ayırdetmiştir.

  Bir güzelliği oluşturan özellik, o nesnenin elemanları arasındaki oranlardır. Eğer bu elemanlar oranlı bir şekilde bir araya gelmişse birbirleriyle bütünlük içindedir. Buna uyum diyoruz. Estetik bir uyum için de doğada birçok canlıda bulunan altın oran geçerlidir. Estetik uyum planlanırken altın oran da göz önüne alınmalıdır. Biz, estetik cerrahların amacı güzelliğe ulaşmaktır. Güzelliğe ulaşmak için önemli faktörlerden biri de sanatsal yatkınlıktır. Güzellik; annelik veya yaşama içgüdüsü gibi doğal bir içgüdüdür. Göze hoş görünen, kişide yaşama ve sevinç coşkusu uyandıran, sanat ve estetiğin temel kavramıdır. Estetik ayrıca bir felsefe olarak değerlendirilebilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Estetik cerrahi insanların uzuvlarındaki bir bozukluk yada bir kaza sonucu oluşmuş yara izi ve uzuv bozukluklarının tedavisinin yapıldığı alandır. Plastik cerRahi yenileyen onaran anlamında Kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder