+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Etli ve Sulu Yemekler Forumunda Bonfile nasıl pişirilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bonfile nasıl pişirilir
  Bonfile nasıl pişirilir?  Başarılı Bonfile Pişirmenin Sırrı
  Kolay gibi görünse de lezzetli ve başarılı bonfile pişirmenin de bazı sırları, püf noktaları vardır. Bonfile etinin seçimi, dilimlenmesi, pişirme ısısı ve pişirme süresi sonucun iyi olması açısından önem taşır. Bonfile, dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanların sırt bölümünün iç kısmında, sokumla antrkot arasında, bir ucu ince, diğer ucu kalın olan bir et parçasıdır. Gerek lezzeti gerek görünümü itibariyle “etlerin kralı” olarak kabul edilen bonfileyi satın alırken 1,5-2 kilogram gelen parçaların seçilmesi uygun olacaktır. Satın aldığınız bonfile parçasının hazırlık aşaması, eti kullanacağınız yemeğin başarılı sonuçlanması için önemlidir.

  Bonfilenin Hazırlanması
  Büyük bir parça halinde satın aldığınız bonfilenin yağ ve sinirlerinden ayrıştırılması gerekir. Yağ ve sinirlerinden arındırılan bonfile, 200 gramlık parçalar halinde kesilmeli ardından her bir parça 1,5-2 cm olacak şekilde ezilmelidir. Bonfilenin ince olmaması önemlidir. Çünkü ince ezilmiş bonfile parçaları pişerken kurur ve lezzetsiz olur. Eğer satın aldığınız bonfile ince hazırlanmış olursa o zaman bu bonfileleri ızgara olarak tüketmeniz, bonfilenin lezzetini koruması açısından önemlidir. Sığır etine oranla yağsız olan dana bonfileyi hazırlarken hafifçe yağlamak gerekebilir.

  Bonfilenin Dünya Mutfaklarındaki Yeri
  Bonfile, bütün olarak, dilimlenmeden fırında kızartılırsa “rozbif” adını alır. Bonfilenin dünya mutfaklarındaki yeri ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Örneğin bonfilenin kalın kısmı, biftek ve “chateaubriand” yapımında kullanılırken, ince olan kısmı doğrudan “fileto”, “tournedo” ve “fileminyum” hazırlanmasında kullanılır. 2. Elif
  Devamlı Üye

  Eğer yemek yapacaksak önce onun hakkında araştırma yapmamız gerekir.Kullanılacak malzemeleri iyice yıkamalı ve eksiksiz bir şekilde hazırlamalıyız.
+ Yorum Gönder