+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Tasarruf ile ilgili ata sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tasarruf ile ilgili ata sözleri
  tasarruf ile ilgili atasözlerini deyimler veya sözler.. lütfen bulunuz 2. Mine
  Devamlı Üye

  Tasarrufla İlgili Atasözleri

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kazanç ne kadar çok olursa olsun, tutumlu davranılmazsa para biriktirilemez. .»

  En ucuz enerji, tasarruf edilen enerjidir.

  Üretimde süreklilik, enerjide tutumla olur.

  Yaya gidilecek yere otomobille gitmeyelim.

  Enerji daha güçlü atılımlar için birikimdir.

  Damlaya damlaya göl olur.

  Gereksiz harcanan enerji, kaybedilen emektir.

  Herhangi bir insan, zamanını nasıl sarf edeceğini düşünür, akıllı bir insan nasıl tasarruf edeceğini düşünür.

  Biriktirmekten sahip olunur.

  Çullarini yama yüzyil giyersin.

  Ihtiyaç duymadigini alirsan, kendinden satarsin.

  Herhangi bir insan, zamanını nasıl sarf edeceğini düşünür, akıllı bir insan nasıl tasarruf edeceğini düşünür.

  İşten artmaz, dişten artar.

  Dişten artmaz işten artar
  Batı'da ürün ve hizmet üretiminde verimliliği artırma savaşı, büyük bir hız ve yoğunluk kazandı. Avrupa ülkelerindeki tarımsal ve endüstriyel üretim patlamasının kaynağında, ekonominin her kesiminde gerçekleştirilen verimlilik artışı vardır. Batı dünyasının ulaştığı zenginlik, sermaye birikiminin büyüklüğünden önce verimlilik artış hızının büyüklüğüne dayanmaktadır. Düşük verimlilik artış hızıyla, büyük ekonomik gelişme gerçekleştirilemez.
  Eskiden Anadolu'da "işten artmaz dişten artar" denilirdi. Tarım toplumu için geçerli olan bu ilke, sanayi toplumunda yön değiştirdi. Artık Anadolu insanı "Dişten artmaz işten artar" diyor. Çünkü dişten artırmanın bir sınırı vardır. İnsanın yemekten sağlayacağı tasarrufların önü açık değildir. Hiç kimse dişinden sağladığı tasarrufları sınırsızca artıramaz. Buna karşılık, herkes işinde verimliliği artırarak, ürün ve hizmet üretiminde büyük atılımlar gerçekleştirebilir. Dünyada yeni zenginliğin kaynağı verimliliktir.
  Hafta sonu Kartal'daki girişimcilerin kurduğu "İstanbul Verim İş Adamları Derneği" İVİAD'ın düzenlediği kahvaltılı toplantıda "Avrupa Birliği Sürecinde Girişimciler ve Türkiye'nin Geleceğini" tartıştık. Kartal'ın başarılı girişimcileri Barış Dumankaya, Salih Aydın, A.Rıza Arslan, Yakup Güler, Şenol Derece, A.Haydar Binay, Mahmut Yazıcı, Sultan Çolak ve arkadaşlarının katkılarıyla, Türk işletmelerinin güzel bir "SWOT" analizini yaptık.
 3. Ziyaretçi
  tasarruf ile ilgili ata sözleri

  Her çok azdan olur:Herşeyin çok olanı aslında azından meydana gelmiştir bir denizi meydana getiren nasılsa bir damla su ise birikim ile 1 liralar servet olabilir.

  Erkek getirmeyi, kadın yetirmeyi bilmeli:Er kişi çalışıp kazanmayı kadın ise tasarruf etmeyi bilmelidir.
  Çullarini yama yüzyil giyersin:İhtiyacımız olmadığını düşündüğümüz kimi şeyler gün gelir muhtaç olduğumuz şeyler olabilir.
 4. Forumacil
  Devamlı Üye
  Tasarrufla İlgili Atasözleri ve Anlamları  İşten artmaz, dişten artar

  Kazanç ne kadar çok olursa olsun, tutumlu davranılmazsa para biriktirilemez. Tasarruf, savurganlık yapmamak, tüketimi kısmakla mümkündür ancak.

  Her çok azdan olur

  Çoğun temelinde az yatar. Önce az olanlar, birike birike çoğu meydana getirmiştir. Bu bakımdan azlar önemsiz görülüp atılmamalı, aksine sabırla bir arada tutulup biriktirilmelidir.

  Damlaya damlaya göl olur

  Her çok azdan olur. Küçük ve önemsiz şeyler birikerek büyük şeyleri meydana getirirler. Bunun için küçüktür, azdır, önemsizdir deyip hiçbir şey hor görülmemelidir; bunların önemi bilinmeli, çarçur edilmemelidir.

  Bol bol yiyen, bel bel bakar

  Bugünün yarını da vardır. Savurganlık yapıp elindekini bol bol harcayan, düşünceli davranıp ilerisi için bir şey bırakmayan kimse, yarın geçimini temin edecek bir şey bulamaz. Başkalarına muhtaç olur, onun bunun eline bakar.

  Ayağını yorganına göre uzat
  Dengeli yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini, giderine göre ayarlamalıdır. Harcamalar geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Aksine bir hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar, insanı sıkıntıya sokup rahatsız eder

+ Yorum Gönder