+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Atatürk ve çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk ve çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon
  atatürk ve çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon


  bununla ilgili kompozisyonn 2. Mine
  Devamlı Üye

  Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildi. Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek evlatlarım bugünkü hayat için timi bir uzay yerine koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız, hatta erkeklerimiz de çok aydın, daha çok feyizli daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa.
  Çocukluğum devri hatırladığım ilk saf mekteptir.
  Mustafa Kemal

  Sizler yeni yem nesil Türkiye’nin genç evlatları yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yanılmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize dinlenmeden yorulmadan yürüyecekler.
  Mustafa Kemal

  Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel , her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline ,temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.
  Mustafa Kemal

  Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz tahsilin hududu ne olursa olsun, onlara esaslı olarak şunları öğreteceğiz.:
  1)Milletine,
  2)Türkiye Devletine,
  3)Türkiye Büyük Millet Meclisine;
  düşman olanlarla mücadele lüzumu fertlerin bu mücadele gerekleri ve vasıflarıyla dayanmaya milletler için yasama hakları yoktur. Mücadele; mücadele lazımdır.
  (1922 Mustafa Kemal)

  Gelecek için hazırlanan vazifen evladına hiçbir güçlük karşısında baş eğmeyecek tam sabır ve dayanma ile çalışmaları ve öğrenmeleri çocuklarımızın anne ve babalarına yavrularının tahsillerinin tamamlamaları için her fedakarlığı göze almalarını tavsiye ederim.
  (1921 Mustafa Kemal)

  Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlarla bilhassa varlığı ile , hakkı ile, birliği ile çelişen bütün yabancı unsurlarla mücadele lüzumu ve milli düşünceleri tanı bir imanla her mukabil bileye karşı şiddetle ve fedakarane müdafaa zorunluluğu aşılanmalıdır. Yeni neslin tüm ruhsal kuvvetlerine her özelliğin ve kabiliyetin zevki mühimdir. Daimi ve müthiş bir savaş şeklinde beliren milletler hayatının felsefesi, bağımsız ve mesut kalmak için bu yüksek özellikler şiddetle istemektedir.
  Mustafa Kemal

  İlk ve usta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilini ve tekniği verir, fakat o kadar pratik bir tarzda versin ki çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkum olmadığına emin olsun.
  (1931 Mustafa Kemal)

  Yeni nesil en büyük cumhuriyetçilik dersim bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.
  Mustafa Kemal

  Kadının en büyük vazifesi evlattır. İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse bu vazifenin ehemmiyeti layıkıyla anlaşılır. Milletimizin kuvvetli bir millet olmaya karar vermiştir.. Bugünün gereklerinden biride, kadınlarımızın her hususta yükselmesini. temindir. Bu sebeple kadınlarımızda alim ve teknik bilgi sahibi olacaklar ve erkeklerin seçtikleri Bütün tahsil derecelerinden seçeceklerdir. Sonra kadınlar sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyecek ve birbirinin yardımcısı ve koruyucusu olacaktır.
  Mustafa Kemal
 3. Mine
  Devamlı Üye
  AtatÜrk Ve Çocuk Sevgİsİ
  Atatürk, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun "çocuk" diye seslenirdi. Onun sözlüğünde çocuk sevgi demekti. O’nun çocuğu yoktu ama içinde bitip tükenmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Bundan dolayı yüreği arada burkulmuş mudur bilmiyorum ama galiba bu ihtimal çok düşük; bütün Türk çocukları onun öz yavruları gibiydi. Atatürk, çocukların riyakârlık bilmeden bütün istek ve arzularını içlerinden geldiği gibi açıklamalarından çok hoşlanırdı. Son yıllarını da çok sevdiği bir çocukla geçirdi. Ülkü, Atatürk’ün çocuk sevgisinin bir simgesi oldu.

  O’nun açık mavi gözleri her yerde çocukları arardı. Çağdaş ve mutlu Türkiye’yi çocuklarda görür ve çocuklarda bulurdu. Tüm yurt gezilerinde çocuklara sevgi ile yaklaşır, onlarla uzun uzun konuşurdu. Vedat Demirci’nin anılarından öğrenildiğine göre; Atatürk bir gün çocuk balosuna gider. Ortalıkta bir şaşkınlık havası doğar. Küçük bir oğlan salonun orta yerinde kalır. Bu yavru hayranlıkla bir süre Atatürk’e baktıktan sonra: "Atatürk’üm, seni öpmek istiyorum" der. Ortalığa bir sessizlik dalgası yayılır. Bu derin sessizliği Atatürk’ün sesi bozar "Öyleyse, gel öp" der. Çocuk koşarak Atatürk’ün boynuna sarılır. O sırada diğer çocuklar da: "Biz de.. Biz de.." diye bağırırlar. Böylece tüm çocuklar Ata’yı doya doya öperler. Bu görüntü çoğu kişiyi ağlatır. Büyük Atatürk de ağlar. Evet, Türk çocuklarının bu engin sevgisi için ağlar. Hem de sevinç gözyaşlarını dökerek. O gün çevresindekilere övünçle: İşte benim kuşaklarım" der.

  Atatürk çocuk davasının önemini her ortamda vurgulayarak çocuklara yönelik hizmetlerde rehberlik yapmayı sürdürmüştür. 17 Ekim 1922 yılında Bursa’da kendini karşılayan çocuklara aşağıdaki şekilde seslenerek nasıl bir gençlik istediğini belirtmiştir:

  ‘Küçük hanımlar, küçük beyler

  Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.

  Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

  Kendinizin Ne Kadar Önemli, Değerli Olduğunuzu Düşünerek Ona Göre Çalışınız. Sizlerden Çok Şey Bekliyoruz.’ (Atatürk Albümü–1992)

  Evet, Atatürk’ün çocuk sevgisi çok büyüktü, peki ya ondan sonra gelenlerin, her fırsatta ‘Atam İzindeyiz!’ diyenlerin çocuk sevgisi nasıldı? ‘Atatürk’ten sonra gelen hiç bir cumhurbaşkanı, başbakan veya bir asker bir çocuğu elinden tutup da resim sergisi gezmeye götürmedi. Hiç bir cumhurbaşkanı veya başbakan çocuğu protokol sırasının en önüne oturtmadı. Hiçbir başbakan bir çocuğu salıncakta sallamadı. Bir çocuğu taşıttan kendi elleriyle indirmedi. Bir yabancı konukla birlikteyken yanına çocuk almadı. Bir yetişkini dinlerken gösterdiği ciddiyetle dinlemedi. Onlarla birlikte denize girmedi, objektiflere poz vermedi. Onlarla gezintilere çıkmadı. Onlara el öptürtmemezlik yapmadı. Tüm bunlar bir yana, 1938’den itibaren bu ülkede yetişkin insan-çocuk insan dostluğu, arkadaşlığı diye bir şey kalmadı. Türkiye’nin markası, Atatürk’teki çocuk sevgisi ve onun çocuğa verdiği değer olmalıdır. Eşsiz bir örnektir. Ama o büyük insanın çocuklara yaklaşımını bu ülkenin anne babaları ve öğretmenleri bile örnek almıyor ki başkalarına örnek gösterilebilsin…’ (1)


  AtatÜrk Ve Çocuk Sevgİsİ
  Atatürk'ün çocuk sevgisi ile ilgili anısı google'da ara, 24.01.2008 15:12, 12 .. atatürkün çocuk sevgisi bing, 13.08.2009 23:18, 1. Bilsev Çocuk yuvası bilimin işığında sevgi http://www.bilsev.com.tr/ eklenme tarihi: 13/04/04 kategorisi: anaokulları. yerel yönetim birimleri , çocuk oyunları , wilhelm , roman Özetİ .. uyuşŸturucu , atatürk,ün eğitime verdiği önem , atatürkün çocukluk anilari , milli. medrese , vatan sevgisi hakkında özdeyişler , özdeyişler , okumak ile. dosya biçimi: shockwave flashfelsefem 0z sevgiyi büyütüyoruz, sevgiyle büyütüyoruz. yürüyorum durmadan, atatürk'ün yolunda, uzanacaÄŸız bir gün gökte yıldıza aya, türk'ün şŸanlı. başŸarılı ve sosyal Çocuklar ve gençler yetişŸiyor. .

  Çocuk sevgisi insan için bir ihtiyaçtır. hele yaş ilerledikçe bu ihtiyaç kendisini daha kuvvetle hissettiriyor. onun için de Ülkü'yü yanımdan ayırmak. 3 gönderi 2 yazarafet İnan, atatürk'ün doğa ve ağaç sevgisi ile ilgili olarak şöyle diyordu:. yorganın altından birdenbire çığlığı basarak ağlayan bir çocuk sesi işitince. ş¸t çevreci kuruluşları atatürkün çocuk sevgisi ömer seyfettinin hikayeb çzetleri kuvayi milliye diferansiyel denklemler matematik semboller türk minyatür. ilköğretim okulu lise 1 kimya atatürkün insan sevgisi atomlar bioloji .. ödevsitesi.com madenler sosyal bilgiler şehzade mustafa destanlar fm 2006.
  AtatÜrk Ve Çocuk Sevgİsİ
 4. Ziyaretçi
  teşekkür ederim mine

 5. Ziyaretçi
  benim istediğim bu değil

 6. Ziyaretçi
  Ben bunları çok sevdim doğru demiş arkadaşımız

 7. Ziyaretçi
  komposizyonlar çok güzel ama çok karışık yayınlanmış

+ Yorum Gönder


atatürk ve çocuk ile ilgili kompozisyon,  Atatürk ve çocuk konulu kompozisyon,  atatürkün çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon,  atatürk ve çocuk kompozisyon,  atatürk ve çocuk sevgisi ile ilgili kompozisyon ,  atatürk ve çocukla ilgili kompozisyon