+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Bitkilerde mitoz bölünme nasıl gerçekleşir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bitkilerde mitoz bölünme nasıl gerçekleşir
  Merhaba arkadaşlar, Bitkilerde mitoz bölünme nasıl gerçekleşir? kısaca mitoz bölünme hakkında bilgi verir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Vücut hücrelerinde meydana gelir. Mitoz bölünmeyle yaralanan ve yaşlanan hücrelerin yerine yeni hücreler meydana getirilir. Organizmanın büyümesi ve yaraların onarılması mitoz bölünme sayesinde olur. Bitkilerin sürgünlerinin uçlarında mitoz bölünme yoğun bir şekilde görülür. Mitoz tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.
  Mitoz bölünme başlamadan önce DNA kendini eşler.
  Mitoz bölünmenin evreleri
  Mitoz bölünme iki kısımda meydana gelir.
  1) Çekirdek bölünmesi
  2) Stoplazma bölünmesi

  1. Interfaz
  Canlının normal yaşam evresidir. Kromatin iplik kısalıp kalınlaşarak kromozomu oluşturur. DNA kendini eşler. Böylece kromozom miktarı iki katına çıkar.
  2. Profaz
  Profaz safhasında sentrozomlar arasında iğ iplikleri oluşur. İğ iplikleri, kromozomların hücrenin ekvatorunda (ortasında) durmasını veya kutuplara çekilmesini sağlarlar. Bu safhada kromozomlar kısalıp, kalınlaşarak çekirdek zarına yaklaşırlar. Bu evrede her koromozom iki kromatitten oluşur. Bu koromatitlere "kardeş kromatit" denir. Çekirdekçik ve çekirdek zarı erir, çekirdek kaybolur. (30 - 60 dk)
  3. Metafaz
  Bu safhada kromozomlar hücrenin ekvatoral düzlemine dizilirler. Bu safhanın en önemli özelliği bir kromozomun kardeş kromatitlerinin karşı karşıya bulunmasıdır. (2-6 dk)
  4. Anafaz
  Kardeş kromatitler birbirinden ayrılarak karşılıklı kutuplara çekilir. Ve artık bu kromattitler kromozom olarak adlandırılır. Kardeş kromozomlar kutuplara ulaştığında anafaz bitmiştir. (3-15dk)

  5. Telofaz
  Kromatidler uzayarak kromatin iplik durumuna geçerler. İğ iplikleri kaybolur. Çekirdekçik ve çekirdek zan olu-şur. Böylece çekirdek oluşmuş olur
 3. Ziyaretçi
  akıllı arkadaşım bitkilerde diyo
 4. Asel
  Bayan Üye
  Bitkilerde mitoz bölünme nasıl gerçekleşir
  • Hücrelerinde Mitoz Bölünme Farklılıkları:

  •Hayvan hücrelerinde sitoplazma boğumlanarak bölündüğü takdirde bitki hücresinde orta lamel oluşumuyla gerçekleşir
  •Bitki hücresinde iğ ipliklerini sitoplazma hazırlarken hayvan hücrelerinde bunu sentrozomlar yapar. Bitkilerin sürgünlerinin uçlarında mitoz bölünme yoğun bir şekilde görülür.
  Işık mikroskobunda yapılan gözlemlerde bile bitki ve hayvan hücresi arasındaki farklar izlenebilir.

  Asağıdaki tablodan da görülebileceği gibi bitki hücresinin çeperinde selüloz vardır. Hayvan hücresi ise selüloz çeper içermez. Selüloz bitki hücresine belli bir dayanıklılık ve şekil verir. Hücre çeperi vakuollesen protoplastların yüksek osmotik basıncına karşı koyar. Turgor ve hücre zarı arasındaki dengeyi sağlar ve hücrenin patlamasını önler. Hayvan hücresi ise değişken şekillidir.

  Bitki ve hayvan hücresi genelde ayni organellere sahiptir. Bunlardan çekirdek ve mitokondriler çift tabakalı membran taşır.

  Plastid membrani da çift tabakalıdır ve sadece bitki hücresinde vardır.. Bitki hücresinde olup da hayvan hücresinde olmayan bir diğer organel de merkezi vakuol (büyük koful) dür. Tek tabakalı membran taşıyan endoplazmik retikulum (ER), diktiyozom, lizozom ve küçük vakuoller hem bitki hemde hayvan hücresinde görülür. Ribozom membransız olup her iki hücre tipinde de görülür. Sentriyoller hayvansal hücrelerin çoğunda bulunur fakat bitkilerde bulunmaz.

  Bitki hücresi:
  + Hücre çeperi bulunur.
  + Stoplâzmada plastitler vardır.
  + Kofullar çok ve büyüktür.
  + Lisozom ve sentrozom bulunmaz.
  + Anket yapamaz.

  .

 5. Ziyaretçi
  tam istediğim şey süper yaa

 6. Ziyaretçi
  iyi cokda iyi degil o yuzden odevimi burdan yapmayacam

+ Yorum Gönder


bitkilerde mitoz bölünme,  bitkilerde mitoz bölünme evreleri,  bitkilerde mitoz bölünme nasıl gerçekleşir,  hayvanlarda mitoz bölünme nasıl gerçekleşir,  bitki hücresinde mitoz bölünme nasıl gerçekleşir,  bitki hücresinde mitoz bölünme