+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Sağlığımız için temizliğin önemi ile ilgili yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sağlığımız için temizliğin önemi ile ilgili yazı
  Sağlığımız için temizliğin önemi ile ilgili yazı 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Sağlığımız için temizliğin önemi ile ilgili yazı

  Sağlık ve Temizliğin Önemi
  Sağlık ve Temizliğin Önemi Resulullah Efendimiz (sav) ümmetin sağlığına ve temizliğine büyük önem vermiştir Sağlıklı bir kişinin, kendisine dikkat etmediği için sağlığı bozulan kişiden üstün olduğunu söylemiştir Bir hadiste, "Bileği kuvvetli olan zayıf olandan daha hayırlıdır" (Müslim) buyuruluyor Kuran'da Hz Yahya (as) anlatılırken şöyle buyrulmuştur:
  "Katımızdan ona bir sevgi duyarlılığı ve temizlik(de verdik) O, çok takva sahibi biriydi" (Meryem Suresi, 13)

  Yemek yemeden evvel ve yedikten sonra ellerin yıkanmasını tavsiye etmesi, abdest konusundaki titizliği ve vücut temizliği konularındaki hadisleri Peygamberimiz (sav)'in sağlık ve temizliğe verdiği önemi en iyi şekilde anlamaktadır
  Kuran'da, ibadet edilen yerlerin ve ibadet eden kişinin temizliği üzerinde durulmuştur İbadetler kirli bir vücut ve kirli elbiselerle yapılamayacağına göre müminlerin temizlik konusu üzerinde titizlikle durmaları gerekir Bir hadiste "Temizlik imanın yarısıdır" (Müslim) buyurulmuştur Bu yüzden diğer imani ve itikadi konular kadar, temizlik de oldukça önemli bir konudur
  Efendimiz Hz Muhammed (sav)'in abdest konusunda bazı tavsiyeleri vardır Bu hikmetli tavsiyeler şunlardır:
  1) Misvak kullanmak:
  Ebu Hureyre'den nakille sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:
  "Eğer ümmetimin üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim" (Müslim)
  Misvak kullanmanın bazı faydaları:
  Dişleri parlatır, diş etlerini kuvvetlendirir, ağız sağlığını sağlar, ağız kokusunu giderir, dişleri sağlamlaştırır, diş taşlarını giderir, mideyi takviye edip, mide hastalıklarını önler Hazmın kolaylaşmasını sağlar Peygamberimiz (sav)'in sünneti yerine getirilir, Allah (cc)'ın rızasını kazanmaya vesiledir
  2) Ellerin yıkanması:
  "Biriniz uykusundan uyanınca üç kez elini yıkamadan abdest almasın" (Buhari)
  3) Burun temizliği:
  "Kim abdest alırsa istinsakda bulunsun (burnunu temizlesin)" (Buhari)
  4) Sakal ve parmak aralarını yıkamak:
  Müstevrid İbnu Şeddad şöyle diyor:
  "Resulullah'ı gördüm Abdest aldığı zaman sakalını ve parmak aralarını hilalliyordu" (Tirmizi, Ebu Davud)
  5) Kulakları meshetmek:
  "Resulullah abdest aldı (bu esnada) parmaklarını kulaklarının hücresine soktu" (Ebu Davud, hadis no:3636)
  6) Suyu israf etmemek:
  Sa'd abdest alırken Hz Peygamber geldi "Bu israfın ne?" diye müdahale etti" Sa'd "Abdestte israf olur mu?" diye sordu Resulullah "Evet bir nehir kenarında olsanız da" diye cevap verdi
  7) Yüzü kurulamak: Muaz (ra) diyor ki:
  "Resulullah'ı gördüm Abdest alınca mendiliyle yüzünü siliyordu" (Tirmizi)
  Peygamberimiz (sav) hastalıklarla ilgili tavsiyede bulunurken doktorlara öncelik verirdi Konu hakkında bilgisi olsa bile önce bir doktora götürülmesinin daha yararlı olacağını söylerdi
  Resulullah zamanında bir insanın yarası açılmıştı Adam, tıptan anlayan iki kişi çağırdı Resulullah: "Hanginiz en iyi doktor?" diye sordu Adamlardan biri dedi ki: "Tıpta deva var mı ey Allah'ın elçisi?" Resulullah onlara ?u cevabı verdi: "Derdi indiren devasını da indirmiştir" (Ebu Davud, Tıb, 1; Tirmizî, Tıb, 2; İbn Mace, Tib, 1)
  Ebu Derda Resulullah Efendimiz'den şöyle işittiğini rivayet etmiştir: "Allah, hastalık ve şifayı yeryüzüne beraber gönderdi ve her hastalık için bir şifa görevlendirdi Şu halde tıbbi yoldan tedavi ol; fakat haram şeylerden sakın"
  Peygamberimiz (sav) her hastalığın çaresi olduğunu bu nedenle de insanların tedavi yollarını aramalarını tavsiye etmiştir
  "Allah hastalığı da ilacı da indirmiştir ve her hastalığa bir ilaç varetmiştir Öyleyse tedavi olun ancak haram olan şeylerle tedavi olmayın" (Ebu Davud)
  "Allah ne hastalık indirmişse onun devasını da indirmiştir Tek bir hastalığın ilacı yoktur o da ihtiyarlıktır" (İbn-i Mace, Müslim)
  "Ey insanlar tedavi olun Allah nerede bir hastalık yaratmışsa tedavi yollarını da yaratmıştır Öyleyse tedavi yollarını araştırın" (Buhari)
  Peygamberimiz (sav), "İki nimet vardır ki insanların çoğu onlarla aldanma içindedir Bunlar sıhhat ve boş vakittir" (Buhari) buyurmuştur
  Sağlıklı olmanın büyük nimet olduğu, hiç bir zaman akıldan çıkarılmamalıdır Resulullah (sav)'ın buyurduğu gibi boş vakit değerlendirilmediğinde ileride nasıl pişmanlık duyuluyorsa, sağlıklı olmanın ne kadar büyük nimet olduğu da ancak sağlığın kaybedilmesi durumunda anlaşılabilmektedir
  Ebu Hureyre'den nakledilen bir hadis-i şerifte Resulullah Efendimiz şöyle buyuruyor:
  "Eğer bir kimse bir ay süreyle her sabah bal yerse onda hiçbir ağır hastalık bulunmaz"
  "Vücudu afiyette, ruhundan emin, bir günlük azığı olduğu halde sabahlayan, sanki dünya kendisine verilmiş gibidir" (Tirmizi)
  "Allah'tan kesin bilgi ve afiyet isteyin Bir kula kesin bilgi ve afiyetten daha iyisi verilmemiştir" (İbn-i Mace)
  Peygamber Efendimiz bazı yiyeceklerin yenilmesinde fayda görmüştür Bunların başında Kuran'da bahsi geçen bal gelir Peygamberimiz (sav)'in yenilmesini tavsiye ettiği gıdalardan bazıları şunlardır:
  "Her kim sabah kahvaltısında yedi hurma yerse ona ne zehir isabet eder ne de sihir" (Müslim)
  "Mantar, Allah'ın Beni İsrail'e indirdiği madendir Onun suyu da şifadır" (Müslim)
  Peygamber, aile efradına katık sordu Onlar da sirkeden başka katığımız yok dediler Sirkeyi istedi ve onunla yemeğe başladı Hem de, "Sirke ne güzel katıktır, sirke ne güzel katıktır" diyordu
  "Bir adam Resulullah'a gelerek kardeşimin midesi bozuldu" dedi O da "Kardeşine bal şerbeti içir" buyurdu" (Müslim)
 3. Ziyaretçi
  lütfen dini şekilde değil başka şekillerde açııklasınlar
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Sağlık insanın en önemli sorunlarından biridir. Yaşamak ve iş yapabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı bozuk olan bir insan görevlerini doğru ve tam yapamaz. Sağlıklı insan mutlu ve enerji dolu olur. Sağlığımız için en önemli etken temizliktir. Yaşadığımız yerin temizliği , bedenimizin temizliği ve kullandığımız eşyaların temizliği sağlık için önemlidir. Sadece bedenimizin temiz olması sağlıklı olacağımız anlamına gelmez. Sağlıklı olabilmemiz için giydiğimiz çoraptan , su içtiğimiz bardağa kadar herşeyin temiz olması gerekir. Sağlık için çevre temizliğininde önemi büyüktür.

 5. Zühre
  Devamlı Üye
  Temizliğin Sağlık Açısından Önemi


  Temizlik, her insanın özel ve profesyonel hayatında olması şart olan bir alışkanlıktır çünkü temizlik ve hijyen olmadan sağlıklı bir yaşam sürmek söz konusu değildir.

  Temizlik sadece kirlilik belirtilerinin ortaya çıktığı durumlarda yapılması gereken bir uygulama olarak ele alınmamalıdır. Bazı temizlik uygulamaları sürekli ve düzenli olarak yapılmak durumundadır.

  Temizlik ve önemi hakkında bilinen birkaç maddelik bilgi verecek olursak özetle şöyle sıralanabilir;

  • Yaşanabilir temiz ortamlar yaratmak ve yaşam kalitesini yükseltmek,
  • Mekanları her zaman kullanıma hazır hale getirmek,
  • Ortamdaki yüzeylerin, kaplamaların ömrünü uzatmak,
  • Mikroorganizmalardan arındırılmış güvenli hijyenik bir ortam yaratmak, bulaşıcı hastalık benzerlerinin yayılmasını önlemek, bakteri ve mikropların transfer riskini sıfıra indirmek.

  Temizlik basit bir iş olarak düşünülse de aksine çok önemlidir. Çağdaş dünyada insanlar ferah, temiz mekânlar, sağlıklı çalışma yerleri, huzur veren temiz dinlenme yerlerini arzu etmektedirler.

  Temiz ortamın sağlanması ise; profesyonel temizlik şirketleri ve modern temizlik teknolojilerinden faydalanmakla sağlanabilir.

  Temizlik; tek yönlü tedbirlerle elde edilen bir iyilik hali değildir. Bilim otoriteleri temizliği şu başlıklarla ele almıştır;

  - Ferdî (beden-elbise-yiyecek) temizlik.
  - Ev (mutfak-banyo- tuvalet) temizliği.
  - Çevre (atıkların uygun şekilde uzaklaştırılması) temizliği,
  - Yeterli temiz su sağlanması.

  Ferdî temizlik dendiği zaman, beden temizliği akla gelir. Bunlardan cilt, el, ağız, burun, göz temizliği; saç, tırnak, koltukaltı, yüz, diş ve ayak bakımı akla gelir.

  Dünya Sağlık Örgütü\'nün, beden temizliği, el temizliği, ağız ve diş bakımının, önemi ve bunların korunma yollarına ait bilgileri mevcuttur.

  Fakat Dünya Sağlık Örgütü\'nün tırnakların bulaşıcı hastalıklardaki tesirine, kılların temizliğine ve bulaşıcı hastalıklardaki rolüne ait ciddi yayınları yoktur.

  Ferdî temizliğe rağmen, insan çevreden hastalık kapabilir. Kişi ne kadar temiz olursa olsun, çevresi temiz olmadığı zaman, hiçbir şeye dokunmasa bile; hava, rüzgâr, böcekler ve diğer taşıyıcılar yüzünden hastalanabilir.

  Çevre Temizliğini şu başlıklar altında toplayabiliriz;

  - Elbiselerin temizliği.
  - Yiyeceklerin temizliği (Yakın çevre).
  - Ev temizliği.
  - Sokak, cadde, mahalle, şehrin temizliği (Uzak çevre).
  - Yeterli temiz su sağlanması.

  Elbise Temizliği Giyim eşyalarının seçim ve bakımı, enfeksiyon yönünden önem taşır. Orta Çağ\'da, Avrupa\'da yaşayanlar sıcak tutan ama temizlenmesi güç, yünlü giysiler giyerlerdi.

  O çağlarda insanlar pek yıkanmaz, giysileri kirlenir, kokar, bitlenir ya da pirelenirdi. Kokuyu gidermek için de otlardan yapılan esans kullanırlardı.

  Ancak 18. yüzyılda pamuk ticaretinin başlamasıyla Avrupalılar, ilk kez ucuz, hafif, kolayca yıkanabilen iç çamaşırlarına kavuştular. Üst sınıflarda ferdî temizlik yeniden önem kazandı. 19. yüzyılda ferdî temizlik iyi yaşamanın bir şartı sayılmaya başlandı.

  Vücut temizliği ve giyim eşyalarının daha sık değiştirilip yıkanması sonucunda, bit ve pirelerle birlikte veba ve tifüs gibi hastalıklar da kayboldu.

  Müslümanlarda ise, namaz kılabilmenin olmazsa olmaz şartlarından birisi de elbise temizliğidir. Dışkı ve idrar bulaşmış bir elbise ile namaz kılınamaz. Yani Müslümanlar günde beş kez elbiselerinin temizliğini kontrol etmek mecburiyetindedirler.


+ Yorum Gönder


temizliğin önemi ile ilgili yazı