+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Göçmen kuşlar nasıl uçarlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göçmen kuşlar nasıl uçarlar
  göçmen kuşlar nasıl uçarlar? 2. @BDULL@H
  Yeni Üye

  göçmen kuşlar nasıl uçarlar

  Kuşlar (Aves) aktif uçma yeteneğine sahip olan tek omurgalı sınıfı. Bu canlılar uçma yetenekleri sayesinde birbirinden oldukça uzakta bulunan bölgelere erişebilirler ve bu alanları hayatlarının belirli evrelerinde kullanabilirler. Çoğu kuş türünde göç davranışı görülür ve yılın belirli dönemlerinde beslenme barınma ve üreme için tercih ettikleri alanlar farklıdır.  Uçmaya yönelik olarak geliştirilen en önemli adaptasyon tabii ki kanatların gelişimidir. Kanatlar özel yapıları sayesinde su ve havayı geçirmeyecek şekilde oluşmuştur. Bu da uçuş esnasında kuşlara büyük kolaylık sağlar. Kanat hareketi ve özellikle uzun mesafe uçuşları oldukça büyük miktarda enerji ve kas gücü gerektirir. Bu amaçla kuşların göğüs kemikleri (sternum) genişlemiş ve diğer omurgalı gruplarına göre çok daha sağlam bir yapı kazanmıştır. Göğüs kemiğine bağlanan çok güçlü kaslar da kanat hareketine yardımcı olan bir diğer adaptasyondur. Vücutta enerji üretimi solunum yoluyla gerçekleştirilir. Kuşların uçuş esnasında nefes nefese kalmamalarının tek sebebi de dolaşım sistemlerindeki farklılık sayesinde aynı anda hem nefes alıp hem de verebilmeleridir.  Tüm bunlara ek olarak uçuş sırasında vücut ağırlığının azaltılması için belirli yapılarda körelmeler görülür. Örneğin dikkat ettiyseniz hiçbir kuşun dişleri yoktur! Gaga ise uçuş sırasında dengenin sağlanmasında kuyruk ile birlikte işlev görür. Bunun yanında; derilerinde hiçbir salgı bezinin bulunmaması (özellikle su kuşlarında bulunan kuyruk dibi yağ bezi haricinde) kemiklerin içerisinde hava boşluklarının bulunması iç organların arasında ek hava keselerinin varlığı idrar keselerinin olmayışı sağ ovaryumun (yumurtalık) ve sağ yumurta kanalının körelmiş olması ayrıca üreme organlarının üreme dönemleri dışında küçülmesi ve tabii ki tüylerin hafifliği vücut ağırlıklarını azaltmaya yönelik kazandıkları adaptasyonlardır.  Sıcak kanlı oluşları yüksek enerjili besinleri tercih etmeleri sindirim-solunum ve boşaltımın oldukça hızlı ve etkin oluşu ve yüksek bir ****bolizma hızına sahip oluşları uçuş esnasında güçlerinin korunmasına yardımcıdır.  Vücudun aldığı şekil de uçma sırasında sürtünmeyi en aza indirecek şekildedir. Ayrıca yine bir uçma adaptasyonu olarak büyük ve gelişmiş kasların çoğu vücudun arka bölümünde toplanmıştır.  Uzun mesafe göçleri öncesinde yağ depolama hızlarını artırarak vücut ağırlıklarını yaklaşık 3 katına çıkarmaları da bir başka uçma adaptasyonu olarak sayılabilir
 3. Forumacil
  Devamlı Üye
  Kuşların Güç Ve Enerji Sistemi

  Kuşlarda enerji depolama sistemi bulunmaktadır. Özellikle göçmen kuşlar uçuş sırasında gerekli olacak enerjiyi vücutlarında depolamaktadır. Ayrıca güçlü olabilmek için zayıf olmak gerekir. Kuşlar fazla kilolarından kurtularak daha rahat uçabilmektedir. Kuşların enerji tasarrufu yapmasını sağlayan diğer yöntemler ise uygun uçuş hızı belirleme ve rüzgarı uygun kullanmadır.

  Bazı kuşların uçuş teknikleri ve uçarken rüzgardan faydalanmasını inceleyecek olursak;
  Tüm kuşlar uçarken, rüzgardan yararlanmaktadır. Kuşlar uçmak için çok enerji harcamaktadır. Bundan dolayı kuşlar uçmaya elverişli bir yapıda yaratılmıştır. Gelişmiş göğüs kaslarına ve hafif bir iskelete sahip olması kuşların daha az enerji harcayarak uçmasını sağlamaktadır.

  Kuşlar uçarak avlarını daha rahat bir şekilde yakalamaktadır. Kerkenez bir kuş türüdür. Bu kuş türü tarla farelerinden beslenmektedir. Tarla fareleri toprağın içinde yaşarlar. Toprağı kazmaları ile oluşan oyuklardan yaklaşık 2 saatlik süre içinde dışarı çıkarlar. Çünkü beslenmek zorundadırlar. Kerkenez kuşu ise kendisini bu zamanlamaya göre ayarlayarak tarla farelerini yakalar. Ancak yakalamasına rağmen hemen yemez.Akşam olmasını bekler. Çünkü; bu avı yediği taktirde midesi dolacaktır ve uçmak için daha fazla enerji harcamak zorunda kalacaktır.

  Kerkenez kuşu avlanırken harcadıkları enerji rüzgarı doğru kullanmasından dolayı azalmaktadır. Uçarken bu kuş türü rüzgarda adeta süzülmektedir. İhtiyacı olan hava akımının rüzgarda yeterli miktarda olduğunu görürse kanatlarını çırpmaz. Kanatlarını açarak havada asılı bir şekilde kalır. Hava akımlarından doğan enerjiyi uçarken kullanarak havada süzülmektedir. Bu süzülerek uçuş sayesinde daha uzun süre havada kalabilmektedir. Ayrıca kanat çırpmadığı için harcadığı enerji çok azdır. Havada süzülen kuş türleri besinlerini ararken fazla enerji harcamaz.

  Hava akımlarını kullanarak meydana gelen süzülme şekillerini inceleyecek olursak;
  Bir yamaçtan aşağı doğru süzülen bazı kuş türleri yukarı doğru olan hava akımını kullanmaktadır. Bu durumda ki uçuşlar eğimli süzülme olarak nitelendirilmektedir. Albatros adlı kuş türü bu uçuşu kullanmaktadır. Dünyanın en iri kuş türlerinden biri olmasına rağmen eğimli uçuş tekniği sayesinde az miktarda enerji harcamaktadır.

  Bir tepe üzerinde şiddetli rüzgar estiği zaman hava akımları dalga şekline dönüşmektedir.Bu dalgalardan faydalanılarak yapılan uçuşlar ise dalga süzülmesi olarak bilinmektedir.

  Kuşun yukarı doğru süzülmesini sağlayan hava akımları vardır. Bu hava akımları genellikle hava cephelerinde görülmektedir.Ayrıca luşların uçuş sisteminden uçak yapımında yararlanılmaktadır.

  Kuşlar göç ederken ise genellikle ” V ” harfi şeklinde uçmaktadır. Güçlü olan kuşlar uç kısıma geçerek havayı kırmaktadır. Zayıf olan kuşlar ise arka arkaya dizilerek oluşan olumsuz şartlardan az etkilenmektedir.

  Skimmar adı verilen kuş türü çok farklı bir şekilde uçmakta ve avlanmaktadır. Skimmarların alt çenesi çok büyüktür. Üst çenesinin yaklaşık 2 katı olan bu çene suda avlanmasını sağlamaktadır. Uçuş halindeyken suya alt çenesini daldırmaktadır. Ağzına bir cisim geldiğinde ise hemen üst çenesini kapatmaktadır. Skimmarlar genellikle ava yönelik ikinci uçuşunda başarılı olmaktadır. İlk uçuşunda avın yerini tespit etmektedir. Ancak avı yakalayamamaktadır. Suda oluşan kabarcıklardan hareketle ikinci saldırısını gerçekleştirerek avı yakalar.

  Görüldüğü gibi uçuş tekniklerini belli bir kategori altında toplamak zordur. Bazı kuşlara ait uçuş stilleri yukarıda verilmiştir. Her kuş türünde kendisine özgü bir uçuş metodu bulunmaktadır. Kuşlar vücut yapısına göre uçuş tekniğini kullanarak daha az enerji harcar. Ayrıca rüzgar enerjisini doğru kullanarak havadayken maksimum güce ulaşır.
+ Yorum Gönder


göçmen kuşlar nasıl uçarlar