+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Atatürk'e gazilik ünvanı neden verildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk'e gazilik ünvanı neden verildi
  Atatürk'e gazilik ünvanı neden verildi 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sakarya Zaferinden sonra 19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemâl'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanını verdi. Kurtuluş Savaşı, 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması'yla sonuçlandı. Böylece Sevr Antlaşması'yla paramparça edilen, Türklere 5-6 il büyüklüğünde vatan bırakılan Türkiye toprakları üzerinde ulusal birliğe dayalı yeni Türk devletinin kurulması için hiçbir engel kalmadı.

  23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM'nin açılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu müjdelenmiştir. Meclisin Türk Kurtuluş Savaşı'nı başarıyla yönetmesi, yeni Türk devletinin kuruluşunu hızlandırdı. 1 Kasım 1922'de hilâfet ve saltanat birbirinden ayrıldı, saltanat kaldırıldı. Böylece Osmanlı İmparatorluğu'yla yönetim bağları koparıldı. 13 Ekim 1923'te Cumhuriyet idaresi kabul edildi, Atatürk oybirliğiyle ilk cumhurbaşkanı seçildi. 30 Ekim 1923 günü İsmet İnönü tarafından Cumhuriyet'in ilk hükümeti kuruldu.

  Atatürk Türkiye'yi "Çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak" amacıyla bir dizi devrim yaptı.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Sakarya Meydan Muharebesinden sonra Mustafa Kemal Paşa ya hem Mareşal hemde Gazi ünvanı verildi.
+ Yorum Gönder


atatürk gazi ünvanı ne zaman ve niçin verildi,  atatürk gazi ünvanı ne zaman ve niçin verilmiştir,  atatürke gazi unvanı ne zaman ve niçin verilmiştir,  atatürke gazilik ünvanı neden verildi,  atatürke gazi ünvanı neden verildi,  atatürk gazi ünvanını neden aldı