+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Seralardaki çiçekler nasıl yetiştirilir ve bakımları nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Seralardaki çiçekler nasıl yetiştirilir ve bakımları nasıl yapılır
  lütfen yardımcı olunn, benim çalışma başlığım şu şekil, seralardaki çiçekler nasıl yetiştirilir, bakımı nasıldır ve seralar nasıl bakılır.. 2. Asel
  Bayan Üye

  Genelde çiçekler ve güller seralarda bu şekil yetiştirilir


  Sera şartlarında yapılan saksılı süs bitkileri yetiştiriciliğinde ise kaliteyi artırması bakımından otomatik sulama tercih edilmektedir Bunun yanında,

  1. Saksıların altında bulunan tavaların saksı diren deliğine kadar su ile doldurularak 3-5 dakika sonra dren edilmesi


  2. Suyun doğrudan saksıların bulunduğu zemine verilmesi ve akmasına izin verilmesi ki burada verilen suyun %10′u saksı dren deliği vasıtasıyla süs bitkisine ulaşırken %90′ı tekrar rezervuarda toplanır.

  3. Kanal sulama,

  4. Kapillar saksı altlığı kullanarak sulama, damlama sulama ve spagetti tüplerle sulama gibi sulama şekillen kullanılmaktadır.

  5. Tek yıllık süs bitkileri yastıklarda veya tüplere şaşırtıldıktan sonra el ile veya otomatik sistemlerle
  sulanabilmektedir Otomatik sulamalarda fırlatıcı başlıklar, sabit başlıklar veya suyun verilerek çekilmesi sistemi kullanılabilir.

  Birde çiçek ve güllerin yetiştirildikten sonraki bilgilere bakalım

  Kesme çiçeklerin süs bitkileri içinde özel bir yeri vardır.
  Kesilerek toplanan ve buket, sepet, çelenk yapımında kullanılan çiçeklerdir.
  Kesme çiçekler, dünyada en çok satılan ve ticareti en fazla yapılan süs bitgilleridir.

  Dünya süs bitkilerinin ticaretinin yarısı kesme çiçeklere aittir.
  Gruplandırılması Çoğaltma durumlarına göre kesme çiçekler 3 gruba ayrılır. Soğanlı kesme çiçekler Aşı, çelik veya doku kültürü ile çoğaltılanlar Tohumdan çoğaltılanlar Soğanlı kesme çiçekler Bu çiçeklerde çoğaltma genellikle toprak altındaki soğan, yumru ve rizomlarla olur. Lale, Lilium, Frezya, Glayöl ön sırada yer alır. Aşı, çelik veya doku kültürü ile çoğaltılanlar Bunların çoğaltılması genellikle köklendirilmiş çelikler veya aşı ile olur. Kesme gül, karanfil, kasımpatı ve gerbera en önemlilerindendir. Tohumdan çoğaltılanlar Bu guruptan yer alan çiçekler genellikle tohumdan yetiştirilir. Şebboy, Lisianthus, Hüsnüyusuf, Statis Ve Aster önemli olanlardır.
 3. Ziyaretçi
  Bahçe, sera ve ev bitkilerinin sağlıklı bir biçimde yetiştirilmesi için uygun koşullar gerekmektedir. Bu koşullar sırasıyla; uygun ışık, sıcaklık, toprak, nem, uygun su miktarı, beslenme ve gübrelemedir.
 4. Ziyaretçi
  Bakın arkadaşlar bu bilgiyi ekleyin..

  Tam Gölge ve Orta Sıcaklıktaki Bitkiler;Minimum sıcaklık 10-16°C olması gerekmektedir. Bu sıcaklığa uygun bitkiler; Kuşkonmaz Kuş yuvası Kordele Kılivya Şeflera

 5. Ziyaretçi
  Birçok bitkinin sıcaklık istekleri birbirinden farklıdır. Örneğin; Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri gibi bitkiler fazla sıcaklık isterler ve balkona veya bahçeye konuldukları zaman yaşamlarım sağlayamazlar. Düzensiz ve sürekli değişilen yerler, düzensiz sıcaklık değişikliği bitkilere zarar verir. Yazın sıcaklık kışa göre 5-10° C daha fazla olması gerekmektedir.

 6. Asel
  Bayan Üye
  Sera içinde tava ve yolları yaparken tavalara genellikle 1.0-1.2 genişlik ve 20-30 m uzunluk verilir. Tavalar arasında yollar ise 0,5 m. genişlikte olmalıdır. Yollar ve tavalar iplerle ayrılır, tavalar tırmık ile tesviye edilir ve dilime hazır hale getirilir.

  Dikilecek olan fide veya fidanlar uygun aralıklar verilerek tavalara dikilir ve hemen can suyu verilir. Tavalara dana burnu için hazırlanmış kepekle karıştırılmış yem serpilir.

  Buradaki önemli nokta dikimden önce hastalık ve nematodlardan şüphe ediliyorsa toprak ilaçlaması yapılmalıdır. Gerbera gibi hastalıklara duyarlı bitkiler dikilecek ise toprak ilaçlaması mutlaka yapılmalıdır. Toprak ilaçlaması ile topraktaki hastalık etmenleri, nematodları ve yabancı ot tohumları öldüğü için dikilen bitkiler daha rahat büyürler.

  Dikim sonrası bakım işlemleri
  Kesme çiçeklerin bakım işleri arasında sulama, gübreleme, ilaçlama gibi işlerin yanında yazın seraların gölgelemesi kış aylarında da don olaylarının önlenmesi ve seraların havalandırılması en başta gelen işlerdendir.

  Yazın gölgeleme ile sera içi sıcaklık azaltılır, kışın havalandırma ile sera içindeki durgun ve nemli hava dışarıya atılarak bitkilerin daha rahat büyümeleri sağlanır. Aynı zamanda bazı hastalıkların gelişmesi önlenmiş olur.

  Kesme çiçek yetiştiriliciliğinde sulama önemlidir. Toprağın balçık yapılmadan, azar azar ve sık sık sulanması bitki köklerinin daha iyi gelişmesini sağlar. Sulama suyu ile yapılacak gübreleme ise, bitki gelişiminin düzenli olması sağlanır. Bu nedenle seraların sulanmasında genellikle damla sulama sistemlere kullanılır.

  Çeşitli hastalık ve zararlılar diğer bitkilerde olduğu gibi kesme çiçeklerde de görülür. Bunlara karşı bitki koruma uzmanlarının önereceği kimyasal ilaçlar kullanılır. Ancak topraktan gelebilecek hastalıklara karşı dikimden önce toprak ilaçlanması yapılmaktadır.

  Çok zor şartlarda yetiştirilen kesme çiçekler kesilip boylandırılarak 5-10 veya 20 tanesi bir araya getirilip bağlanarak demet yapılır. Hazırlanmış demetler içinde su bulunan kovalara yerleştirilerek 2-4 saat su çektirilir. Böylece satışa kadar pörsümeden canlı kalmaları sağlanır. Su çektirilen çiçekler kutularına yerleştirilerek çiçek borsası yani mezatlara gönderilirler.

  Çiçeklerin boylandırılarak demet yapılması ayrı bir özen gerektirir. Birinci kalite çiçeklerin arasına sokuşturularak 1-2 bozuk çiçek tüm demetin fiyatını düşürür. Demetler iyi bağlanmazsa dağılır ve fiyatı düşer.

  Hasatta çiçeklerin kesim devresi çok önemlidir. Tam olgunlaşmadan kesilen çiçekler iç pazarda satılmaz, çok geç kesilenlerin de vazo ömürleri kısa olur. Bu nedenle çiçekler tam zamanında kesilmelidir.

  Kesme çiçeklerde kesim zamanı türlere göre değişiktir. Gül tam açılmadan, gonca halinde kesilir. Lilium, Glayöl, Lale, İris gibi çiçekler renk görüldüğü zaman hemen kesilmelidir. Karanfiller renkli yaprakları tam açıldığı zaman kesilir. Ancak ihracat için kesilecek karanfiller daha erken, fırça döneminde kesilir.

  Demetlerdeki çiçek sayıları her çiçek türünde farklıdır. Gül ve karanfiller 20 tanesi bir arada bağlanır. Lale Firezya, Glayöl gibi çiçekler 10’lu bağlanır. Liliumların iki tanesi, Şebboy ve Kasımpatlarının ise beş tanesi bir demet olur.

  Kesilip demet yapılıp su çektirilen çiçekler plastik çiçek kutularına yerleştirilir. Çiçekleri kutulara koymadan önce kutu içi kağıtla bağlanır. Kutu çiçekle doldurulduktan sonra üzerine de kağıt kaplanarak kutunun kapağı kapatılır. Kutunun üzerine üreticinin adı ve kooperatifteki kod numarası yazılır ve kutunun gideceği (satılacağı) mezat adı da yazılarak kutular toplama merkezlerine bırakılır.

 7. Ziyaretçi
  Tabii her çiçeğin özel yetişme alanı ve özel bir bakımı mutlaka vardır fakat saksı bitkileri genel olarak nemi severler.

  Bunu anlamak için elimizi saksının içindeki toprağa değdiririz ve birazcık bastırdığımızda (birkaç santim) parmağımıza nemlilik gelmiyorsa o çiçeğe biraz su vermemiz gerekir.

  Yani toprak sürekli nemli olmalıdır. Bu sebeple bitkiye su vermeden önce parmağımızla kontrol etmeliyiz.

  Tabii bu oran çamur gibi olmamalıdır. Zira bu toprak çamurlu ise bitki çürümeye yüz tutacaktır.

  Bitkileri mümkün olduğunca sabahın erken saatleri ve geceleri sulamak gerekir.

 8. Ziyaretçi
  Toprak kadar önemli konulardan biri de çiçeğin yetiştirildiği ortamdır. Kapalı ya da açık ortamlarda, çiçeğin yapısına ya da yetiştirme şartlarına uygun ortamlar tercih edilmelidir. Aksi halde, güneşi yoğun isteyen çiçek türlerini kapalı ortamlarda yetiştirmeye çalışmak, olumsuz sonuç almaya neden olacaktır.

 9. Ziyaretçi
  Bu bitki türleri serada yetişir. Ama benim bu konu ile ilgili pek çok bilgim yok anladin mi ? ..

 10. Ziyaretçi
  Kesilerek toplanan ve buket , sepet,çelenk yapımında kullanılan çiçeklerdir.

+ Yorum Gönder


seradaki çiçekler nasıl yetiştirilir,  seralardaki çiçekler nasıl yetiştirilir bakımları nasıl yapılır,  seralardaki çiçeklerin nasıl yetiştirilir,  seralardaki çiçekler nasıl yetişir,  seralarda çiçekler nasıl yetiştirilir,  seralardaki çiçekler nasıl yetiştirilir