+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kemal sunalın'ın yer aldığı faktörler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kemal sunalın'ın yer aldığı faktörler
  kemal sunalın'ın yer aldığı faktörler 2. Asel
  Bayan Üye

  kemal sunalın'ın yer aldığı faktörler


  Kemal Sunal filmografisi, Türk tiyatrocu, komedyen ve sinema sanatçısı Kemal Sunal'ın rol aldığı film ve dizilerin listesidir. Kemal Sunal oyunculuk kariyeri boyunca seksen iki filmde rol almıştır. Bunlardan ilki 1972 yapımı Tatlı Dillim. sonuncusu ise 1999 yapımı Propaganda filmidir. 3 Temmuz 2000 tarihinde Necati karakterini oynayacağı Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Hababam Sınıfı filminde canlandırdığı İnek Şaban karakterinin çok sevilmesi üzerine toplamda yirmi bir filmde Şaban rolünü oynamıştır. Ancak 1985 yapımı Gurbetçi Şaban filmi bu rolü oynadığı son film olmuştur.

  Kemal Sunal filmlerinde genellikle saf, şanslı ve iyi yürekli karakterleri canlandırmıştır. Ayrıca Kemal Sunal filmleri genelde güldürü türünde olmasına rağmen verdiği bahsettiği toplumsal olaylar ve verdiği toplumsal mesajlarla bilinmektedir. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire ve Boynu Bükük Küheylan filmlerinde köyden şehre göçe ve yaşanan zorluklara, Kibar Feyzo filminde ağalık düzenine ve başlık parasına, Şark Bülbülü filminde bir gecede ünlü olan şöhretlere, Zübük ve Koltuk Belası filmlerinde yozlaşmış siyaset ve siyasetçilere, Davaro filminde kan davasına, Atla Gel Şaban filminde umudunu şans oyunlarına bağlayanlara, Katma Değer Şaban filminde 1985 yılında uygulamaya konan Katma Değer Vergisi'ne, Gurbetçi Şaban ve Polizei filmlerinde yurtdışındaki Türklerin durumuna, Davacı filminde hantal adalet sistemine, Öğretmen filminde ise büyükşehirlerdeki yaşamın zorluklarına dikkat çekmektedir.

  Başrollerinde yer aldığı Yüz Numaralı Adam. İnek Şaban, Dokunmayın Şabanıma ve Bekçiler Kralı filmlerinin yapımcılığı üstlenmiş; Çarıklı Milyoner ve Sosyete Şaban filmlerinin ise senaryosunu yazmıştır.

  Sunal kariyeri boyunca bir Altın Portakal Ödülü kazandı. Bu da, Kapıcılar Kralı'nda canlandırdığı Kapıcı Seyyit karakteriyle 1977 yılında değer görüldüğü En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'dür. Ayrıca bu ödülü bir komedi filminde oynarak kazanan ilk oyuncu olmuştur.

  Filmlerin yanı sıra dört televizyon dizisinde oynamıştır. 1993 yılında Şaban Askerde ve Saygılar Bizden, 1994 yılında Bay Kamber ve 1997 yılında Şaban ile Şirin dizilerinde rol almıştır. Ancak filmlerde yakaladığı başarıyı dizilerde devam ettirememiş, oynadığı dört dizi de uzun soluklu olmamıştır
+ Yorum Gönder