+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Litvanya Bağımsızlık Savaşı hangi tarihler arasında yapılmıştır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Litvanya Bağımsızlık Savaşı hangi tarihler arasında yapılmıştır?
  Litvanya Bağımsızlık Savaşı hangi tarihler arasında yapılmıştır? 2. Asel
  Bayan Üye

  Litvanya Bağımsızlık Savaşı hangi tarihler arasında yapılmıştır?

  1918-1920 yılları arasında yapılmış Litvanya bağımsızlık savaşları.

  Rusların yönetimindeki Litvanya, Rus çarının devrilmesini takiben, kendini bağımsız bir devlet ilan etti. (16 Şubat 1918). Bunun üzerine SSCB kuvvetleri ülkeyi hemen istila ettiler, ancak yeni devleti tanıyan Almanya kısa süre sonra buraya destek gönderip SSCB'yi püskürttüler.

  Almanların kurtarmasından sonra Litvanya, SSCB tarafından daha güçlü bir orduyla istila edildiler. SSCB , 1919 başlarında başkent Vilna'yı zapt etti. Polonyalılar Litvanyalıları desteklemek için araya girdiler ve SSCB tekrar püskürtüldü.

  Aralık 1919'da, sınırlar Müttefik Güçleri tarafından tekrar belirlendiler. Litvanya bağımsızlığını kazandı ancak 12 Temmuz 1920'de barış imzalanıncaya kadar çatışmalar devam ettiler.

  Polonya, ilk başta Litvanya tarafında iken sonra taraf değiştirdi ve bir anda Vilna'yı işgal etti. Polonya her ne kadar püskürtülmüş ise de ilişkiler zarar gördü ve Litvanya beklenenin aksine 1922 yılında Demokratik Cumhuriyeti'ni ilan etmiştir.
+ Yorum Gönder