+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Misak-ı Milli kaç yılında nerede ilan edildi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Misak-ı Milli kaç yılında nerede ilan edildi?
  Misak-ı Milli kaç yılında nerede ilan edildi? 2. Asel
  Bayan Üye

  Misak-ı Milli kaç yılında nerede ilan edildi?


  Misak-ı Millî ya da Millî Misak (Günümüz Türkçesi ile Millî Yemin ya da Ulusal Ant), Türk Kurtuluş Savaşı'nın siyasî manifestosu olan altı maddelik bildirinin adıdır. İstanbul'da toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisi tarafından 28 Ocak 1920'de oybirliği ile kabul edilmiş ve 17 Şubat'ta kamuoyuna açıklanmıştır. Bildiri, I. Dünya Savaşı'nı sona erdirecek olan barış antlaşmasında Türkiye'nin kabul ettiği asgari barış şartlarını içerir.

  Toplantıdan çıkan kararlar:Özellikle Müdafa-i Hukuk Cemiyeti üyesi milletvekillerinin yoğun çabasıyla gizli bir oturumda daha önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından hazırlanan Misak-ı milli (Milli Ant)'nin kabul edilmesi(28 Ocak 1920).

  Bildiri mecliste Ahd-ı Millî Beyannamesi adıyla kabul edilmiş, ancak daha sonra "Misak-ı Millî" olarak anılmıştır. Her iki deyim Ulusal Yemin anlamına da gelir.Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları, bazı ayrıntılar hariç, Misak-ı Millî ilkeleri doğrultusunda oluşmuştur.
+ Yorum Gönder


misakı milli nerede kabul edildi,  misaki milli nerede kabul edilmiştir,  misakı milli nerede ilan edildi,  misakı milli kaç yılı