+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Yağlıkçızade Nişancı Hacı Mehmed Emin Paşa kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yağlıkçızade Nişancı Hacı Mehmed Emin Paşa kimdir?
  Yağlıkçızade Nişancı Hacı Mehmed Emin Paşa kimdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Yağlıkçızade Nişancı Hacı Mehmed Emin Paşa kimdir?

  Yağlıkçızade Mehmet Emin Paşa III. Mustafa saltanatında 20 Ekim 1768 - 12 Ağustos 1769 tarihleri arasında dokuz ay yirmi üç gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

  Hindistan elçisi adi ile isim yapan kumas tuccari Yağlıkçızade Yusuf Ağa'nın oğludur. [1]1724 da doğmuştur. Belirli bir eğitimden sonra babasının yanında kumaş tüccarlığına başlamıştır. Trabzon'lu Salim Ağa Hindistan'a sefir olarak gōnderildiği zaman babası Yusuf Ağa ile birlikte ona refakat etmiştir. Fakat Trabzon'lu Salim Ağa yolculuk sırasında vefat ettiği için babası Yusuf Ağa Hindistan elçiliğini üzerine almıştır. Yusuf Aga elci olarak Hindistan'da oglu Mehmed Emin ile 6 yil yasamistir. Hindistan'dan donerken baba ve ogul Mekke ve Medine'ye de giderek hac gorvelerine de yapip Haci olark da anilmaya baslamislardi.

  1790'da Haci Yusuf Aga ile oglu Istanbul'a donmus ve oglunun hazirlamis oldugu raporunu hukumete sunmuslardir. Haci Mehmed Emin Efendi bu raporun vbegenilmesi dolayisyla Sadâret mektubî kalemine alinmistir. Ocak 1758) de serhalife olup Eylül 1761'de mektupçu ve Ağustos 1764' de reisülküttab olmustur. Haziran 1765'de vezirlikle tevkii ve Mora valisi, Temmuz 1766'de kaptan-ı derya vekili, Aydın valisi ve tevkii gorevi verilmistir. Padisahin teveccuhunu kazanmis olan Yaglikcizade Mehmed Emin Pasa Ocak 1768'de Sultan III. Mustafa'nin yedi yasindaki kizi Şah Sultan'a namzeti olmuştur. Mart 1768'de ilâveten Halep valisi olarak atanmistir. 23 Temmuz 1768' de Sadâret kaymakamı olup 20 Ekim 1768' de sadrazam olmuştur.

  Aynı yıl Subat 1769'de Serdar-ı ekremlik verilerek harbe memur olmistir. Sadâretten birkaç defa istifa ederek alışık olmadığı harp işinden kurtulmak istediyse de isteğine müsaade olunmamistir. Fakat bir kisim ekonomik ve askeri nedenlerle zahire darligi cikip sikayetler cogalinca sonunda 12 Ağustos 1769' de azledilip olarak Dimetoka'ya sürülmustur. Fakat cepheden kacan okapikulu ve gonullu askerlerin ksorusturmasi sirasinda zahire kitliginin bas rolu uynadigi anlasilmis ve bu kitligin butun sorumlugu Mehemt Emeni Pasa'ya yukumlenmistir. Bu nedenle iII. Mustafa'nin cikartigi bir fermanla Edirne'ye varınca idam edilmistir.

  Edirne'de Eski Saray arkasında Piyade kislasi yaninda boş bir yerde gömülüdür.
+ Yorum Gönder