+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Yatağan Termik Santrali'nin de bulunduğu tarihi eski Yatağan İlçesi hangi ilimizde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yatağan Termik Santrali'nin de bulunduğu tarihi eski Yatağan İlçesi hangi ilimizde
  Yatağan Termik Santrali'nin de bulunduğu tarihi eski Yatağan İlçesi hangi ilimize bağlıdır? 2. Asel
  Bayan Üye

  Yatağan Termik Santrali'nin de bulunduğu tarihi eski Yatağan İlçesi hangi ilimizde


  Yatağan, Muğla ili'nin 12 ilçesinden birisi ve ilçenin yönetim merkezi olan şehir.

  İlçedeki Yatağan Termik Santrali Yatağan halkı için önemli bir kanser kaynağıdır. Eski ve verimsiz yöntemlerle üretim yapmaya devam eden santral nedeniyle çocukların yüzde 95'inin kanındaki kurşun oranı normalin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.[2]. Santral, zaman zaman Yatağan havasını aşırı derecede kirletmiş ve kapatılmıştır.[3] Yatağan Termik Santralinin yaydığı hastalıklar ve pis hava yüzünden birçok insan bölgeyi terk etmiştir.Bölge nüfusu çok az ve fakir ailelerden oluşmaktadır.

  Son yıllarda mermer fabrikaları da çoğalmıştır. Yatağan'da sanayileşmeye örnek mermer fabrikaları bulunur. Ayrıca bu fabrikalarda üretilen mermerler mermer sektöründe ün kazanmıştır. Mermer fabrikalarının akarsulara bıraktıkları mermer tozu akarsulardaki canlı hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrcıa sanayisi gelişmekte olan Yatağan'a fabrikalarda çalışmak üzere dışarıdan birçok gurbetçi vatandaş gelmektedir.

  İlçeye bağlı Eskihisar, Yatağanköyü Kral Yolu'nun bittiği yerdir. Bölgede Roma döneminden kalma eserler vardır ve kazı çalışmaları hala devam etmektedir.
+ Yorum Gönder