+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda HPV ve Rahim Kanseri nedir? Nasıl tedavi edilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  HPV ve Rahim Kanseri nedir? Nasıl tedavi edilir?
  HPV ve Rahim Kanseri nedir? Nasıl tedavi edilir? 2. Asel
  Bayan Üye

  HPV ve Rahim Kanseri nedir? Nasıl tedavi edilir?

  HPV ve Rahim Kanseri nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Posted by Biyoloji Gunlugu in Günlük on Ekim 17, 2012

  Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Rahim ağzı kanseri rahim ağzı anormal hücre çoğalmasıdır. Rahim ağzı kanseri yaşamı tehdit edebilen ciddi bir hastalıktır.  Tedavi edilmezse bu anormal hücreler rahim ağzı kanseri öncüllerine ve kansere dönüşebilir. Çoğunlukla bu uzun yıllar alır; ancak nadir durumlarda bir yıl içinde de gelişebilir.

  Rahim ağzı kanserinin en önemli sonucu ölüm olabileceği gibi, tedavi edilse dahi doğurganlığı engelleyebilir.

  Rahim Ağzı Kanserinin Nedeni Nedir?

  Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs (HPV) adı verilen bir virüsün belirli tiplerinden kaynaklanır. Tedavi edilmezse, bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilir.

  Rahim Ağzı Kanseri Ne Kadar Yaygındır?

  Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türüdür ve her 2 dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine neden olur.
  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin etmektedir. Her yıl 490,000 yeni rahim ağzı kanseri olgusuna tanı koyulur. Bu, günde 1.300′den fazla yeni olgu demektir.  Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  Ne yazık ki, rahim ağzı kanseri ileri evreye ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir.
  Rahim ağzı kanseri aşağıdaki belirtileri içerebilir:


  Anormal vajinal kanama
  Cinsel ilişkiden sonra kanama
  Anormal vajinal akıntı
  Pelvis (kasık) ağrısı  Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

  Rahim ağzı kanserini saptamanın birincil yolu Pap testidir. Jinekolojik muayenenin bir parçası olan Pap testi (Papanicolau smear olarak da bilinir) rahim ağzındaki anormal hücrelerin rahim ağzı kanser öncüllerine veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olur.

  Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

  Diğer kanserler gibi, rahim ağzı kanseri de birçok şekilde tedavi edilebilir.  Tedaviyi seçmeden önce sağlık görevlisinin göz önüne alacağı bazı konular şunlardır:


  Kanserin boyutları ve hangi bölgelere yayıldığı
  Kadının yaşı ve genel sağlığı

  Rahim ağzı kanseri tedavisinde 3 ana yöntem cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapidir.

  Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yöntemi

  HPV ve belirli tiplerinin neden olduğu rahim ağzı kanserinden HPV aşısı yaptırarak ve düzenli PAP testi ile büyük oranda korunabilmek mümkündür.

  Düzenli PAP testi ve jinekolojik muayene yaptırarak HPV’nin yol açtığı kanser öncesi oluşumlar önceden belirlenebilir ve kansere ilerlemeden önlem alınabilir. Ancak PAP testi nadir de olsa hatalı sonuçlar verebilmektedir
+ Yorum Gönder