+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Ömer Lütfi Paşa kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ömer Lütfi Paşa kimdir
  Ömer Lütfi Paşa kimdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Ömer Lütfi Paşa kimdir

  Serdar-ı Ekrem Ömer Lütfi Paşa (d. 1806 Avusturya - ö. 1871 Eyüp, İstanbul), Avusturya asıllı Osmanlı Devleti askeri.

  Asıl adı Michel Lattas'dır. 1828 yılında Avusturya'dan kaçarak Osmanlı Devleti'ne iltica etmiş ve Ömer Lütfi adını almıştır. Yüzbaşı rütbesiyle orduya katılmış, veliahtlığı döneminde Sultan Abdülmecid'in hocası olmuştur.

  Ömer Paşa
  Daha sonraları askerlikte yükselerek Binbaşı, Kaymakam ve Serasker kapısında Mütercim oldu. 1843 yılında görevden alınmış, Sultan Abdülmecid tarafından tekrar göreve verilerek Eflak ve Boğdan'a gönderilmiştir. Sırasıyla Rumeli Müşiri, Arnavut ve Kürt ıslahatına memur olarak atandı, 1852'de de Kırım Savaşı'nda Serdar-ı Ekrem olarak Başkomutanlığa getirildi. Savaşta büyük başarılar kazandı. Bu başarılarından sonra rütbesi Müşirliğe (Mareşal) yükseltildi.

  1857'de Irak ve Hicaz Orduları komutanı ve Bağdat valiliğine getirildi. Sultan Abdülaziz'in padişah olması ile 1865 yılında Rumeli Orduları Komutanlığı'na, 1867 yılında ise Girit Başkomutanlığı'na getirildi. Serasker Namık Paşa'nın yerine ikinci kez Serasker Kaymakamı oldu. 1869 yılında Hassa Müşiri görevinde bulundu ve bu son görevi oldu. 1871 yılında Eyüp'te vefat etti. Cenazesi Bostan iskelesine gömüldü
 3. Ziyaretçi
  Silistre kalesinde ruslara karşi savaşmşmidir ?
 4. Fatma
  Administrator
  Silistre kalesinde ruslara karşi savaşmşmidir ?

  Silistre Kuşatması (14 Nisan - 23 Haziran 1854) Kırım Savaşı'nda Rus Ordusu'nun Tuna'yı geçerek Silistre'yi kuşatmasıyla başlayan, ön çatışmalar dışında 41 gün boyunca devam eden kuşatma sonucunda Rus Ordusu'nun geri çekilmesiyle sonuçlanan kuşatmadır. Huruç hareketi ile Rus Ordusu'nun geri çekilmesini sağlayan Serdar-ı Ekrem Müşir Ömer Lütfi Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, taarruza geçerek Bükreş ve İbriş şehirlerine girdi.


+ Yorum Gönder