+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Emeviler'in dördüncü halifesi kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Emeviler'in dördüncü halifesi kimdir
  Emeviler'in dördüncü halifesi. Emeviler halifeliğine 684'te II. Muaviye'nin halifelik'ten feragat etmesinden sonra geçmiştir.bu halife kimdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Emeviler'in dördüncü halifesi kimdir

  Emeviler'in dördüncü halifesi Emeviler halifeliğine 684'te II Muaviye'nin halifelik'ten feragat etmesinden sonra geçmiştirbu halife kimdir?

  I. Mervan (d. 623 - o. 685) (Arapca|مروان بن الحكم) (Mervan bin Hakam) Emeviler'in dördüncü halifesi. Emeviler halifeliğine 684'te II. Muaviye'nin halifelik'ten feragat etmesinden sonra geçmiştir. I. Mervan'in halife olmasıyla Emeviler hanedanın iktidar gücü Ebu Süfyan kolundan "Hakam bin Vail" koluna geçmiştir; Ebu Süfyan ve Hakam bin Vail Emevilerin ismini aldığı Ümeyye'nın torunlarıdır. Hakam da Üçüncü Halife Osman bin Affan'in birinci derece kuzenidir. Dokuz ay süren halifeliği, önce diğer Emevilere karşı iç savaşla geçmiş ve bunda başarı sağlamıştır. Sonra Hicaz'da isyan etmiş ve kendi halifeliğini ilan etmiş olan Abdullah bin Zübeyr'i halife kabul etmiş olan güney Suriye ve Mısır'ı eline geçirmiştir. Fakat Mervan 685'te öldüğünde Abdullah bin Zübeyr hala Irak ve Hicaz'da halife olarak kabul edilmekteydi.
+ Yorum Gönder