+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Türkiye'de ilk böbrek naklini gerçekleştiren doktor kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye'de ilk böbrek naklini gerçekleştiren doktor kimdir
  Türkiye'de ilk böbrek naklini gerçekleştiren doktor kimdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye'de ilk böbrek naklini gerçekleştiren doktor kimdir

  Mehmet Haberal (d. 29 Ekim 1944, Subaşı, Pazar, Rize), Tıp Profesörü, Başkent Üniversitesi eski Rektörü. Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından şeref üyeliğine seçilen ilk Türk.

  1944 ylında Rize'nin Pazar ilçesi Subaşı Köyü'nde doğdu. 1954 ylında Zonguldak Gazi İlkokulu'nu bitirdi. 1961 ylında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde orta ve lise öğrenimini tamamladı.

  1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve 1971 yılının Ekim ayınına genel cerrahi uzmanı oldu. Daha sonraki yıllarda Galveston, Teksas 'da Shriner's Yanık Enstitüsünde ve John Seally Hastanesinde "fellow" olarak çalıştı. 1974 ve 1975 yıllarında Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi transplantasyon merkezinde "fellow" olmak üzere 1 Ocak 1974'den 30 Haziran 1975'e kadar çalıştı.

  1975'te Türkiye'de ilk kez canlı donörden böbrek naklini, 1978'de de Türkiye'de ilk kez kadavradan böbrek naklini gerçekleştirdi.

  Eylül 1980'de Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı'nı kurdu ve 2 yıl sonra Mart 1982'de, Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı'na bağlı hemodiyaliz merkezi'ni açtı.

  1985'de Amerikan Yanık Derneği tarafından "EVERETT IDRIS EVANS ÖZEL ÖDÜLÜ" takdim edildi.

  8 Aralık 1988'de Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye'de ilk kadavradan karaciğer naklini gerçekleştirdi. 1990 Ekim ayında Türkiye Organ Nakli Derneği'nin kurucu üyesi ve başkanı oldu.

  15 Mart 1990’da Türkiye’de ilk kez canlı donörden karaciğer nakli ameliyatını yapmıştır. Bu, sadece ülkemizde değil, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ilk olma özelliğini taşımaktadır.

  16 Mayıs 1992'de, Dünya'da ilk kez bir Türk ve Müslüman bilim adamı, aynı canlı donörden kısmi karaciğer ve böbrek naklini gerçekleştirdi.

  1993 yılında Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ve Haberal Eğitim Vakfı ile birlikte Başkent Üniversitesi'ni kurdu.

  Ağustos 2000'de , Dünya Transplantasyon Derneği'nin Roma'daki kongresinde kendisine Türkiye ve dünyada organ naklinin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı ilk kez Türk ve Müslüman bir bilim adamı olarak "MİLENYUM MADALYASI" verildi.

  Ağustos 2004'te Japonya'da yapılan Dünya Yanık Derneği (International Society for Burn Injuries-ISBI) kongresinde 2006-2008 Dönem Başkanlığı'na seçildi.

  26 Kasım 2006'da, Kuveyt Sağlık Bakanı Şeyh Ahmad Al-Abdulla Al-Sabah tarafından "Ömür Boyu Başarı Ödülü" verildi.

  4 Ekim 2010'da, Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından 97 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk cerrahı "ŞEREF ÜYELİĞİ"ne seçildi.

  22 Kasım 2008 itibariyle; 1730 böbrek, 320'dan fazla karaciğer nakli yaptı. 22'den fazla ulusal ve uluslararası bilimsel kongre düzenledi. 35 ulusal ve uluslararası tıp derneği üyeliği vardır. 1428 Türkçe ve İngilizce bilimsel yayının yazarı. 2 İngilizce, 4 Türkçe kitabı bulunmaktadır. Tıp alanında 25 ulusal ve uluslararası ödül sahibidir.

  1991 genel seçimlerde Doğru Yol Partisi'nin Rize milletvekili adayı olmuş fakat seçilememiştir. 24. Dönem Seçim projesi olan Yeşil Kart'ın mimarıdır [9] Zonguldak Milletvekili olarak seçilmişse de seçim sürecinden önce Ergenekon davası kapsamında tutuklandığı ve seçildiği anda da ceza evinde olduğu için milletvekili yeminini edememiş, TBMM'ye girememiştir.

  13 Nisan 2009 Pazartesi günü, Ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alındı. Bu soruşturma ile ilgili olarak İstanbul'a sevk edilirken dokuzuncu cumhurbaskanı Süleyman Demirel tarafından Ankara'dan yolcu edildi. Mehmet Haberal 17 Nisan 2009 tarihinde Ergenekon üyesi olmak iddiasıyla İstanbul'da nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Tutuklandıktan sonra rahatsızlanan Haberal İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. 21 ay İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde kalan Haberal, 11 Şubat 2011 tarihinde Halkalı'daki Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'ne nakledildi.[ Haberal'ın doktoru Cengiz Çeliker Ergenekon'a yardım ve yataklık etmek suçundan tutuklandı 11 Ocak 2011 tarihinde de Mehmet Haberal'a verilen 'taburcu edilebilir' raporunun saklandığı iddiasıyla ilgili olarak İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Doktor Erhan Kansız tutuklanmıştı.

  Haberal, kendisini kasıtlı olarak tahliye etmeyen hakimler hakkında dava açtı ve 9 hakimi 1500 lira tazminata mahküm ettirdi. Haberal'a sorulan 180 soru içinde “terör örgütü kurmak ve yönetmek”le ilgili bir tek soru bulunmadığı açıklandı. Haberal, mahkeme de yargıçlar karşısındaki sözlü savunmasını, çapraz sorgudaki yanıtlarını ve avukatların savunmalarını "Prof.Dr. Mehmet Haberal'ın Sözlü Silivri Savunması: Suçum Ne?" adlı kitap haline getirdi.
+ Yorum Gönder