+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kocaali ilçesi hangi ildedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kocaali ilçesi hangi ildedir
  Kocaali ilçesi hangi ildedir 2. Asel
  Bayan Üye

  Kocaali ilçesi hangi ildedir

  Kocaali, Sakarya ilinin ve Karadeniz Bölgesinin deniz kenarında yer alan en batıdaki ilçesidir.

  Başlıca geçim kaynakları fındık, hayvancılık ve turizmdir.

  14 km uzunluğunda 500 metre genişliğinde kum plajı vardır, kumun kaliteli özelliği ise dünya standartlarında 2 sınıf olarak tescil edilmiştir. İlçenin güneyinden başlayan Maden Deresi kuzeyde Karadenize dökülmektedir. İklim tipik Karadeniz İklimi özellikleri göstermektedir. Tarihsel olarak Maden Deresi'nde Rumlardan kalma maden ocakları Şerbetpınarı'nda manastır, şu anki adıyla bilinen Bolazar Köyü geçmişte Belazâr, yeni adıyla Gümüşoluk köyüdür. Ayrıca ilçede sahildeki yerleşim kurulumu ilçe belediyesinin aldığı kararla iki buçuk kat ve bahçe nizamlıdır. İstanbul'a iki saat Ankara'ya üç saat mesafede olup yeni organize sanayi sitesi kurulmakta ve sanayiciler için belediye olarak teşvik yapılmaktadır.

  Ayrıca Kocaali İlçesi'nin doğusundan denize dökülen Melen Çayı vardır. Turizm açısından önemli nehirlerdendir. Türkiye'nin Marmara bölgesindeki önde gelen rafting alanlarındır, balık avı için de oldukça elverişli olan nehrin suyunun da içme suyu olarak İstanbul'a gönderilmektedir.

  İstanbulun 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan Melen projesi suyunu ilçemiz sınırları içinden alır.

  Doğa turizmi için de uygun olan Çamdağı; Kocaali ilçesinin güneyindedir. İlçede turizm kültür ve fındık festivali düzenlenmekte olup festivale uluslararası folklör gösterileri yüzme, fındık ayıklama, plaj voleybolu, futbol, tavla, güreş, bilek güreşi, maraton, yoğurt yeme ve çuval yarışı gibi etkinlikler düzenmektedir.

  Kocaali'ye ulaşım üç yönden mevcuttur: İstanbul yönünden Adapazarı'nı geçtikten sonra Karasu istikametini takip ederek gelinebilir (78 km), Güneyde Hendek'ten girip Kocaali'ye gelinebilir (50 km), Ankara istikametinden ise Düzce Akçakoca ilçesinden gelinmektedir (mesafe 25 km).

  İlçede başta yerli halk (Manav) olmak üzere Gürcü köyü (Demiraçma, Kozluk) Abaza köyü (Caferiye, Selahiye) Boşnak köyü (Aktaş, Küplük), Hemşinli köyü (Açmabaşı, Karapelit), Laz köyü (Kadıköprü), Türk Manav köyü (Beyler,Bezirgan, Bolazar, Ortaköy) ve ayrıca Doğu Karadeniz'in çeşitli illerinden göç edenlerin oluşturduğu köyler (Laz köyleri) (Yanıksayvant, Süngüt, Çukurköy, Koğukpelit, Kirazlı, Kestanepınarı, Şerbetpınarı, Çakmaklı , Yalpankaya, Kızılüzüm, Görele, Çobansayfant, Akpınar) vardır.
+ Yorum Gönder