+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda İyileştirdiği gözlemlenmiş dikenli bitki türünün adı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İyileştirdiği gözlemlenmiş dikenli bitki türünün adı
  Sarı, beyaz,pembe çiçekler açan, yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü olup, bazılarından ebru'culukta kullanılan “kitre” zamkı,bal,ilaç yapılan, şifalı,kanser tümörlerini geriletip, iyileştirdiği gözlemlenmiş dikenli bitki türünün adı? 2. Asel
  Bayan Üye

  iyileştirdiği gözlemlenmiş dikenli bitki türünün adı

  Sarı, beyaz,pembe çiçekler açan, yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü olup, bazılarından ebru'culukta kullanılan “kitre” zamkı,bal,ilaç yapılan, şifalı,kanser tümörlerini geriletip, iyileştirdiği gözlemlenmiş dikenli bitki türünün adı?

  Devedikeni (Silybum marianum veya Carduus marianus), bileşikgiller (Asteraceae) familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak adıdır. Devekengeli, meryemanadikeni, sütlükengel olarak da bilinir.

  Devedikeni, yol kenarlarında ve ekili olmayan tarlalarda yetişir. İki yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 30-100 cm arasında değişir. Başçıkları, dikenli ve açık yeşil renkli yapraklar ile mor renkli küçük çiçeklerden oluşur. Meyvelerinin veya tohumlarının ucunda beyaz bir tüy bulunur.

  Beyaz devedikeni (Atractylis gummifera veya Carlina gummifera) denen türü, çokyıllık bir bitkidir ve kırmızı ya da pembe çiçekler açar. Gene çokyıllık bir bitki olan ve köygöçerten (Cirsium arvense) adını taşıyan türü ise, çok hızlı çoğalır ve zararlı ot olarak kabul edilir. Eşekdikeni, aynı familyadan başka bir bitkinin adıdır. Devedikeninin meyvelerinden, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılır.
+ Yorum Gönder