+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Jean - François de Lapérouse kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Jean - François de Lapérouse kimdir
  Jean - François de Lapérouse kimdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Jean - François de Lapérouse kimdir

  Jean-François de La Pérouse (d. 23 Ağustos 1741 – ö. 1788?), Fransız memur, denizci ve kâşif. Okyanusya'da yaptığı keşifler esnasında kaybolmuştur.

  XVI. Louis tarafından James Cook'un Pasifik Okyanusu'ndaki keşiflerini tamamlamak amacıyla Dünya turuna gönderilmiştir. Keşiflerinde Fransa için yeni ticaret yolları bulmak ve Fransız ilmi ile bilimsel kültürünü zenginleştirme amacı gütmüştür. 1786'da bugün Hawaii Adaları olarak bilinen Sandwich Adaları'na ayak bastı.[2] bunun yanında Maui adlı adaya ayak basan ilk Avrupalı oldu. Haziran 1786'da Alaska'daki St. Elias Dağı yakınlarında karaya çıktı[3] ve çevreyi keşfetti. Britanya Kolumbiyası'nın da kuzeybatı kıyılarını keşfetti. İlerleyen aylarda Kaliforniya'yı dolaştı ve çevresini keşfetti. Pasifik Okyanusu'nu 100 günde geçtikten sonra Makao'ya ulaştı. Burada Alaska'dan getirdiği kürkleri satarak ticaret yaptı. Elde edilen kârı adamları arasında bölüştürdü.[4] Ertesi yıl, 9 Nisan 1787'de,[5] Manila'yı ziyaret etti ve kuzeydoğu Asya kıyılarını keşfetti. Kore'ye de ziyarette bulundu. Japonya'nın Hokkaidō adasıyla Rusya'nın kuzeydoğu kıyılarını gezdi. Kamçatka Yarımadası kıyılarına çıktı. Sonra güneye doğru indi. 6 Aralık 1787'de Samoa adasında yerlilerin saldırısına uğradı. 20'ye yakın adamının yaralandığı saldırıdan kendisi yara almadan kurtuldu.[6] Tonga'yı da ziyaret ettikten sonra rotasını Avustralya'ya çevirdi.[7]

  Sonradan bulunan defterinde Haziran 1789'da evine dönmeyi planlayan Pérouse, 1788'de Pasifik'teki Solomon Adaları civarındaki gemi kazasında kaybolmuştur.
+ Yorum Gönder


jean francois millet kimdir