+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Isparta ilindeki Davraz Dağlarının yükseltisi kaç metredir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Isparta ilindeki Davraz Dağlarının yükseltisi kaç metredir
  Isparta ilindeki Davraz Dağlarının yükseltisi kaç metredir 2. Asel
  Bayan Üye

  Isparta ilindeki Davraz Dağlarının yükseltisi kaç metredir

  Diğer adlar
  Konum Isparta
  Koordinatlar
  Sıradağ Toroslar
  Yükseklik 2637 m
  Çıkıntı
  Tür
  Son patlama
  Jeolojik yaş
  İlk çıkış
  Oksijensiz ilk çıkış
  Davraz Dağı, Isparta'nın doğusunda, Isparta ve Eğirdir'e 25 km mesafede yer alan, Toros Dağları'na bağlı 2635 m yüksekliğinde kayak turizmine açık bir dağdır. Halk arasında hem Davraz hem de Davras olarak adlandırılan dağ aynı zamanda Türkiye'nin en güzel pistlerine sahip Kayak Merkezlerinden biridir. Davraz Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ile Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Davraz'ın etrafında Gelincik Dağı (2808 m), Dedegöl Dağları Dipoyraz Doruğu (3007 m), Sultan Dağları Gelincikana Doruğu (2612 m) yükselmekte. Davraz kayak merkezinin de bulunduğu dağın en yüksek noktası 2635 metre ile Ulparçukuru Tepesidir.

  Büyük Davraz ve Küçük Davraz isimli iki zirvesi bulunmaktadır. Yılın büyük bölümünde kayak turizmine elverişli olduğu için son yıllarda bu konuda çalışmalar yapılmış ve 2200. metrede kurulan tesislerle adı kayak turizminde sıkça anılır hale gelmiştir.

  Uzunluğu 1155m olan, 1000 kişi/saat kapasiteli telesiyej tesisi mevcuttur. Dağın yüksek yamaçlarından Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan izleme olanağı vardır. Alt İstasyon Yükseltisi 1674 m, Üst İstasyon Yükseltisi 1961 m'dir. 4 km'ye ulaşan uzun parkurlar bulunan Davraz Kayak Merkezinde Kuzey Disiplini, Alp Disiplini, Tur Kayağı, SnowBoard, Tele Mark yapılmaktadır..
+ Yorum Gönder