+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Norveç'in Svalbard yönetim birimine bağlı olan, en geniş takımadaların tümüne birden Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Norveç'in Svalbard yönetim birimine bağlı olan, en geniş takımadaların tümüne birden
  Kuzey Okyanusu'unda, Norveç'in Svalbard yönetim birimine bağlı olan, en geniş takımadaların tümüne birden verilen ad nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Norveç'in Svalbard yönetim birimine bağlı olan, en geniş takımadaların tümüne birden

  Kuzey Okyanusu'unda, Norveç'in Svalbard yönetim birimine bağlı olan, en geniş takımadaların tümüne birden verilen ad nedir?

  Spitsbergen, Spitzbergen, Spitzberg, Kuzey Okyanusu'unda, Norveç'in Svalbard yönetim birimine bağlı olan, en geniş takımadaların tümüne birden verilen addır. Adaların tümünün toplam yüzölçümü 39,044 km² dir. En uç noktalar ele alındığında 450 km uzunluğunda 225 km genişliğindedir. Spitsbergen, Haziran ayında, dünyada güneşin 24 saat boyunca parladığı az sayıda yerden biridir.

  Spitsbergen ismi, aslında, engebeli tepeler mânâsına gelir. Bu adı, 1596 yılında Kuzey Denizi Rotası'nı ararken adayı rastlantı eseri bulan Hollandalı kâşif Willem Barents vermiştir. Fakat bu gerçeğin yanında adaları çok daha uzun yıllar önce, 1194'te, Vikinglerinde bulmuş olabileceği ihtimâli vardır zira Svalbard adı ilk kez 10. ve 11. yüzyıllarda yazılmış İzlanda destanlarında geçmektedir.

  1920 yılında yapılan Svalbard Antlaşması gereğince bugün itibarı ile sayısı 40'ı aşan ülke adalarda yerleşim yeri kurma hakkına sahiptir. Bugün bu hakkı sadece Rusya ve Norveç kullanmaktadır ve takımadalarda en büyük yerleşim birimi Norveç'e bağlı Longyearbyen şehridir. Spitsbergen bugün resmî olarak Norveç sınırları içinde görünmektedir.
+ Yorum Gönder