+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Hidroloji Ve Jeomorfolojinin İnceleme Alanları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hidroloji Ve Jeomorfolojinin İnceleme Alanları Nelerdir
  Hidroloji Ve Jeomorfolojinin İnceleme Alanları Nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Kısaca Hidroloji ve jeomorfolojinin inceleme alanlari nelerdir?  hidroloji : Yeryüzünde, yeraltında ve atmosferde suyun çevrimini, dağılımını, fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceleyen bilimdir.

  jeomorfoloji : Yer kabuğu şeklinin meydana gelmesi ve değişmesi ile meşgul olan bilimdir.

 3. Forumacil
  Devamlı Üye
  Hidroloji sulari inceler cografyanin alt birimleridir ikisi de jeomorfoloji de hidroloji de jeomorfoloji yer kabugunu inceler
 4. Forumacil
  Devamlı Üye
  Hidroloji Nedir?


  Yer küresinin (yani yeryüzünde, yeraltında ve atmosferde) suyun çevrimini, dağılımını, fiziksel ve kimyasal özelliklerini, çevreyle ve canlılarla karşılıklı ilişkilerini inceleyen temel uygulamalı bir bilimdir.
  Hidroloji aşağıdaki bilim dallarından faydalanır:

  •Hidrolik
  •Meteoroloji
  •Hidrojeoloji
  •İstatistik


 5. Forumacil
  Devamlı Üye
  Jeomorfoloji nedir?

  Yer kabuğu şeklinin meydana gelmesi ve değişmesi ile meşgul olan bilim dalı. Bunun yanında yeraltı tabakalarının özelliklerini incelemekle de meşgul olur

  On sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıldan itibaren tabiatla uğraşan bilim adamları, yeryüzü şeklinin iç kuvvetler, erozyon ve depolanma sonucu ortaya çıktığını söylemişlerdir. Daha sonra erozyonun kıymetinin anlaşılmasıyla bu bilim dalının değeri artmıştır. On dokuzuncu yüzyılda yerkabuğunun erozyona bağlı jeomorfik bir çevrimden geçtiği kabul edilmiştir. Buna göre yerkabuğunun gençlik, olgunluk ve yaşlılık devreleri mevcuttur. Bazı bilim adamları bu sınıflamayı fazla basitleştirilmiş olarak kabul etmekte ve sınıflamanın kayaçların oluşumuna(orijinine) bağlı olacağını ileri sürmektedirler.

  Günümüzde jeomorfolojinin muhteviyatı (kapsamı) ve metodu genişletilmiştir. Hava fotoğrafları, daha önce elde edilemeyen ayrıntılı bilgiyi elde etme imkanı vermiştir. Bunun yanında iklimin de yerkabuğunun şekillenmesine tesir eden önemli bir faktör olduğu kabul edilmiştir. Paleojeomorfoloji ise eski zamanlardaki yerkabuğu şeklini inceleyen bir alt bilim dalıdır.

  Sözlükte "jeomorfoloji" ne demek?

  1. Yeryüzünün engebelerini ve aşınmayla ilgili gelişimleri inceleyen bilim


 6. Zeyneb
  Bayan Üye
  Hidroloji ve jeomorfolojinin inceleme alanları nelerdir

  Hidroloji : Yeryüzünde, yeraltında ve atmosferde suyun çevrimini, dağılımını, fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceleyen bilimdir

  Jeomorfoloji : Yer kabuğu şeklinin meydana gelmesi ve değişmesi ile meşgul olan bilimdir


+ Yorum Gönder


hidroloji ve jeomorfolojinin inceleme alanları nelerdir