+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Hoya cinsinden ılıman bölgelerde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitki Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hoya cinsinden ılıman bölgelerde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitki
  Apocynaceae familyasından Hoya cinsinden ılıman bölgelerde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitki türlerinin ortak adı nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Hoya cinsinden ılıman bölgelerde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitki

  Apocynaceae familyasından Hoya cinsinden ılıman bölgelerde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitki türlerinin ortak adı nedir?

  Mum çiçeği, Apocynaceae familyasından Hoya cinsinden ılıman bölgelerde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitki türlerinin ortak adı. Uzun ama kendini taşıyamayan gövde (sap) yapar. Yaprakları 6-7 cm uzun ve 3-4 cm genişlikte kalın ve sert, yeşilden kahverengiye dönen renkte olup, üzeri parlaktır-mumlu gibidir.

  Çiçekleri şemsiye şeklinde, minik minik 10-15 çiçeğin biraraya gelmesiyle oluşur. Rengi beyaz-krem çiçeklerin ortasında damlalar halinde tatlı bir öz oluşmaktadır. Çiçekler kuruyup dökülür ancak sapı kalır ve her yıl aynı saptan tekrar çiçek açar. Gövde uzadıkça da yeni çiçekler açar. Oldukça güzel ama ağır kokusu vardır, kapalı mekanda insana uyku verir.

  Verdiği yan dalların kırılıp toprağa ekilmesiyle çoğaltılabilir. Daha önce çiçek açmamış bir daldan ekildiyse ancak yedi yıl sonra çiçek açar.
+ Yorum Gönder