+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Amik Ovasında Türkiye - Suriye sınırında yer alan büyük höyük nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Amik Ovasında Türkiye - Suriye sınırında yer alan büyük höyük nedir
  Antakya'nın kuzeydoğusunda, Reyhanlı ilçesi sınırları içinde Amik Ovasında Türkiye - Suriye sınırında yer alan büyük höyük nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Amik Ovasında Türkiye - Suriye sınırında yer alan büyük höyük nedir  Alalah, Tel Açana (Hititçe: Alalaḫ) olarak da bilinir, Antakya'nın kuzeydoğusunda, Reyhanlı ilçesi sınırları içinde Amik Ovasında Türkiye - Suriye sınırında yer alan büyük höyük. Yörenin tarihsel katmanlaşmasını vermesi ve Girit - Miken - Hitit kültürleriyle ilişkileri aydınlatması açısından önemlidir.


  Alalah.jpg

  Tel Açana başkenti Halpa (Halep) olan Yamhad Krallığı'na bağlı yerel bir beyliğin merkeziydi. 1937-39 ve 1946-49 dönemlerinde British Museum adına Sir Leonard Woolley başkanlığında bir ekip tarafından kazıldı. Kazılarda MÖ 3400-1194 arasına tarihlenen 17 kültür katı saptandı. Mezopotamya ve doğusu ile Ege ve batısı arasındaki kültür etkileşimini göstermesi ve Amik Ovası'nın kronolojisini vermesi bakımından önem taşır.
+ Yorum Gönder