+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Arılar neden toprağı kumu kazarlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arılar neden toprağı kumu kazarlar
  Arılar neden toprağı kumu kazarlar 2. Asel
  Bayan Üye

  Arılar neden toprağı kumu kazarlar

  Yuva denilince derhal kuşlar akla gelir. Fakat böcekler de tabiatın en önemli yuva yapımcıları arasında yer alırlar. Böcek yuvalan:
  1. Düzeltilmiş yuvalar.
  2. Oyulmuş yuvalar.
  3. Yeniden yapılmış yuvalar.
  4. Gübreden yuvalar.
  5. Yaprak yuvalar.
  6. Kartondan yuvalar.
  7. Balnıumundan yuvalar.
  8. Canlı yuvalar.
  olmak üzere çeşitlere ayrılabilir.
  Düzeltilmiş yuvalarda böcek uygun bir delik bularak bunu çeşitli bitkilerin havlarıyle astarlar ve deliğin içinde nem olmaması için ölmüş ve kuru bitkileri seçer. Bazı türler deliğin içinde salgılarıyle ayrı ayrı hücreler vücuda getirir ve yumurtalarını bunların içinde muhafazalarlar. Bazı böcekler ise terk edilmiş sümüklüböcek kabuklarının içinde yumurtalarına yuva yaparlar.
  Birçok böcekler de rastgele bir oyukla veya kabukla kanaat etmeyip yuvalarını toprağın veya tahtanın içinde kendileri kazarlar. İnşaat toprağın ve alçının kullanılmasını gerektirir. Meselâ bir eşek arısı taşımak istediği kumu yumuşatmakla işe başlar. Ağzından döktüğü bir iki damla suyu içen kum yumuşak bir hamur halini alır. Eşek arısı da bunu kolaylıkla söküp ilk bacak çiftiyle istediği yere taşır. Bu ilk kum topacı boru biçimindeki yuvasının temelini meydana getirir. Bu tekniğe yakın usullerle evlerin bacaların hatta şapkaların içinde yuva yapan böcekler vardır.
  Pislik böcekleri'nin çok kere inek veya at gübrelerine üşüştükleri görülür. Pislikle karınlarım doyurdukları gibi yumurtlama mevsiminde yavrularına yuva yapmada da aynı
  maddeden faydalanırlar. Dişi pislik böceği bir gübre hapını seçtiği yeraltı inine yuvarlar ve ona armut şekli verdikten sonra bunun ince ucuna tek yumurtasını yumurtlar.
  Yaprakları yuvarlayıp yavrularına yuva yapanlar daha çok kınkanatlılar grubundandır. Türlerine göre çeşitli ağaçların kavak fındık meşe akçaağaç veya asma yapraklarına dadanırlar. Bütün sanatları bir yaprağı sigara gibi birkaç kere kendi etrafında yuvarlayıp dalma asılı bırakmaktır. Basit görünen bu işin uzunluğu 1 santimi geçmeyen üstelik yapıştırıcı salgısı olmayan bir böcek için ne kadar çetin olacağı göz önüne getirilebilir. İşçinin yaprağı daha kullanışlı hale getirmesi için onu çok kere delmesi veya kesip biçmesi gerekir. Bazen birkaç böcek ortaklaşa çalışırlar.
  Kartondan yuva yapan böceklerin başlıcaları eşek arıları'dır. Kullanılan madde bulamaç haline getirilip tükrükle karıştırılmış odun lifleridir. Şekillendikten sonra havada sertleşen bu madde bir çeşit kâğıt veya karton vücude getirir. Bir eşek arısı türünün karton yuvası dallara kalın ucundan asılı bir armut biçimindedir. Bu yapıt birkaç kat kâğıttan meydana gelmiştir. Yuvanın içinde yatay ve birbirine paralel raf sıraları dikkati çeker. Bu raflar ağızları aşağıya çevrili bir tek sıra gözden meydana gelmiştir.
  Balmumundan yuva yapan böceklerin başlıcaları arılardır. Arı kovanında raflar dikey ve iki yüzlüdür. Gözler altı kenarlı ve balmumundan yapılmıştır. Balmumu arıların karın boğumlarının arasından yaprak yaprak çıkan bir salgıdır. İşçiler lâzım geldikçe bunu alıp inşaatlarında kullanırlar. Fakat peteklerin yapımı bir tek arının başarabileceği iş değildir bir koloninin işbirliğini gerektirir.
+ Yorum Gönder


arılar neden toprağı kazar,  Arılar neden kumu kazar,  toprağa yaprak taşıyan arı,  toprağa yuva yapan arı,  arılar neden çiçeklerin toprağını kazar,  hangi arılar kumu kazar