+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Denizli türküsü ve türkünün hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Denizli türküsü ve türkünün hikayesi
  denizli türküsü ve türkünün hikayesi 2. Asel
  Bayan Üye

  denizli türküsü ve türkünün hikayesi


  Bu türküye konu olan olay, 12 Şubat 1933 yılında bugünkü Buldan-Derbent barajının dolgusu yapılan "Derbent deresi" denilen yerde meydana gelmiştir.

  Malüm 1933 yıllarında Türkiye'de her beldeye araba, tren gibi ulaşım araçları henüz girmemişti. O yıllarda Buldan'ın Derbent Köyü, Alaşehir ve Sarıgöl taraflarından gelip, Sarayköy ve Denizli taraflarına geçmekte olan kervancıların uğrak yeriydi. Kervanlar Derbent boğazını görmeden geçemezlerdi. Zaten en kısa ve tek geçit burasıydı.

  12, 13 Şubat tarihlerinden önce, Denizli'nin Gölemezli köyünden Deveci (Kervancıbaşı) Kuru Ali'nin Musa adındaki kişi, Meneviş'in Veli ve Süleyman adlarındaki kişileri de yanlarına alarak, Sarayköy'den develerine buğday ve arpa yükleyip Sarıgöl'de boşalttıktan, sattıktan sonra tekrar aynı yoldan Sarayköy'e doğru hareket ederler. Mevsim ise kış, karlı fırtınalı tipili bir gün

  Kervancılar tam Derbent deresi denilen yere gelmeden, önceleri Buldan ilçesine bağlı, sonra Sarıgöl'e bağlanan Baharlar köylüleri ile karşılaşırlar. Köylüler kervancılara "kar çok yağıyor, Derbent boğazından geçemezsiniz" diyerek döndürmek isterler. Onlar da "hayır gideriz" diyerek yola devam ederler. Derbent boğazına iyice yaklaştıklarında kar, boran, tipi şiddetini artırır. Develerin ayakları tutmaz, kaymaya başlar. Köylülerin aklına gelen devecilerin başına gelir ve develerle birlikte uçuruma yuvarlanırlar. Musa, Veli ve Süleyman önce develerini sonra da kendilerini kurtarmak isterlerken vakit bir hayli geçmiş gece olmuştur. Kar ve tipiden, soğuktan korunacak yer bulup, develerini de kurtaramadan soğuktan dönüp ölmüşlerdir.

  Olayın ertesi günü oradan geçmekte olan Kula'lı ayakkabı yolcusu uzaktan bunların ölüsünü görür, Derbent köyüne haber verir. Köye 4-5 Km. uzaklıkta bulunan "Derbent boğazına" gelen köylüler küreklerle karları aça aça cesetleri bulurlar. Devenin birisinin ayağı kırılmış ,diğerleri ise sağlamdır. Musa, Veli ve Süleyman'ın etrafında kargalar uçuşmaktadır

  Kervancıların cesetleri önce Derbent köyüne getirilir. Kimlikleri ve Gölemezli köyünden oldukları iyice anlaşılınca, köylerine götürülerek cesetler ailelerine teslim edilir.

  Bu acı olay üzerine Denizli-Buldan ilçesine bağlı Derbent köyünden Ayşe ve Fatı adlarındaki kişiler hemen bir ağıt yakarlar. Bu ağıtın sözleri de gün geçtikçe dilden dile, telden tele gezip dolaştıkça halk arasında yaygınlaşır. Herkes tarafından yıllardan beri söylenip durur.

  Kaynak: Öyküleriyle Halk Türküleri (Notalı) - Hamdi Tanses
  DEVRENT DERESİ

  DERBENT DERESİNE DUMAN BÜRÜDÜ
  YEDİ DEVE İLE MUSAM YÜRÜDÜ
  MUSAMIN CİĞERİ MOS MOR OLDU ÇÜRÜDÜ
  DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BANA
  VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BANA

  DEVRBENT DERESİNE ÇIVGINLAR ESTİ
  ELİMİ KOLUMU POYRAZLAR KESTİ
  FELEĞİN BİZLERİ NE İMİŞ KASTI
  DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BİZE
  VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BİZE

  DERBENT DERESİNDEN BİZDE GEÇELİM
  SILAYA VARMAYA YOLLAR AÇALIM
  DEVE KİRASINDAN BİZ VAZGEÇELİM
  YIKILDI DEVELERİM KALDIRAMADIM
  TUTULDU DİLLERİM SÖYLEYEMEDİM

  DERBENT DERESİNE ÜÇ YİĞİT BUYDU
  MUSAMIN GÖZÜNÜ KARGALAR OYDU
  MUSAMIN ÖLDÜĞÜNÜ ANASI DUYDU
  AĞLASIN AĞLASIN ANAM AĞLASIN
  TÜLÜ MAYALARI DUDU BAĞLASIN

  DERBENT DERESİNDE DEVELER KATAR
  MUSAMIN ÖLÜSÜ ÇAYLARDA YATAR
  KULANIN YOLCUSU GEL BİZİ KURTAR
  DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BİZE
  VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BİZE

  DEVRENT DERESİNDE KAR YİNE BASTI
  SAĞIMDAN SOLUMDAN TUFANLAR ESTİ
  SILADA YAVUKLUM UMUDU KESTİ
  DEVRENT DERELERİ DAR GELDİ BANA
  VADESİZ ÖLÜMLER Z OR GELDİ BANA

  DEĞİRMENE VARDIM YÜKÜMÜ YIKTIM
  KALDIRDIM KAFAMI HAVAYA BAKTIM
  BEN BU TATLI CANI UCUZA SATTIM
  KUDRETTEN KARADIR MUSAMIN KAŞI
  HER DAİM BÖYLEDİR FELEĞİN İŞİ

+ Yorum Gönder