+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Hacı karakılçık kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hacı karakılçık kimdir
  hacı karakılçık kimdir 2. Asel
  Bayan Üye

  hacı karakılçık kimdir

  1948 yılında Adana ili Feke İlçesi Tokmanaklı Köyü'nde dünyaya gelen Hacı Karakılçık, kendi köyünde ilkokul olmadığı için Kozan'a bağlı Akçalı Uşağı Köyü'nde ilkokul tahsilini yapmıştır. Daha ilkokul çağında iken şiir yazmaya başlayan Hacı, yoksulluk nedeniyle daha yüksek okullara gidemez ve Karacaoğlan, Dadaloğlu, Dertli Kerem, Sürmeli Bey gibi âşıkların eserlerini okuyarak kendisini yetiştirir. İlk olarak keman çalmaya başlayan Hacı, daha sonra kemanın halk türkülerine yatkın olmadığını fark eder ve saza merakını yaptığı sazlarla çalarak giderir.
  Askerlik öncesi 1967 yılında kendi köyünden bir kızla evlenen Hacı, 1968 yılında asker olur. Askere giderken yanında kendi eseri olan sazını da götüren Hacı, saz sayesinde Karabük 1. Taburunun 5. Bölüğünde rahat bir acemilik dönemi geçirir. Askerlik dönüşü Çukurovalı usta âşıkların arasında çeşitli festivallere katılan Hacı, Konya Âşıklar Bayramına katılarak kendisini çevreye kabul ettirir. Daha sonra çeşitli ulusal TV. kanallarında muhtelif programlara katılarak maharetlerini toplum ile paylaşır
  1977 yılında ikinci kez evlilik yapan Hacı, öğretmen olan bir hanımla evlenir. İki hanımından toplam beşi kız, üçü erkek olmak üzere sekiz çocuk babası olur. Kendisinden üç büyük birde küçük olmakla beraber dört erkek kardeşi de olan Hacı, Kozan'da ikamet etmektedir. Son yerel seçimlerde Kozan Belediyesi meclis üyesi seçilmiştir. Piyasada on kadar kaseti, bir adet basılmış şiir kitabı bulunan Hacı Karakılçık'ın 40'a yakın birincilik ödülü, birçok şilt ve taktir belgesine layık görülmüş Almanya, Belçika, Fransa, KKTC. gibi yerleri gezerek etkinliklere katılmıştır.
+ Yorum Gönder