+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Türkiyedeki Doğal unsurlar neLerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiyedeki Doğal unsurlar neLerdir
  Türkiyedeki Doğal unsurlar neLerdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Türkiyedeki Doğal unsurlar neLerdir

  Doğal unsur doğada kendiliğinden bulunan unsurlara verilen isimdir. Ornegin denizler, toprak, akarsular, dağlar, sıcaklık, hava, yağmur, kar, deniz dalgaları, rüzgar, kayaçlar, bitkiler, hayvanlar gibi unsurlar doğal unsurdurlar.

  Düşününki bir kasabada yaşıyorsunuz. Evinizin arkasında dağ, önünde deniz ve kumsal, evin hemen yanı başında ise akan bir nehir var ve son olarak ulaşım imkanınız için yapılmış olan bir patika yol var. Burada kalın yazı ile belirtilmiş olan tüm kelimeler unsurdur. Ancak bu kelimelerden sadece bir tahanesi doğal unsur değildir. Çünkü var olmasının nedeni insandır. Yani insan yapımı bir unsurdur. Şu bilinmelidirki "Doğal Unsurlarda" insan eli değmez. Kendiliğinden oluşur ve meydana gelir tüm unsurlar.

  Doğal unsurların yan etkileri Yine arkadaşımız mesala diyerek dağların ne gibi yan etkileri olabileceğini sormuş. Yukarıda da belirtiğim üzere "Dağ" bir doğal unsurdur. Aslında dağların kendileri bir yan etki sonucu oluşmuştur. Sıkıştırıcı güçler olan, izostatik yükselti ve volkanik kayaçların araya girmesi sonucu çevredeki kaya yüzeylerinden yüzey şekli yükselmeye ve büyümeye başlayarak dağlar meydana gelir. Dağların yada unsurlar etkileri olur ancak buna "yan etki" demek ne kadar doğru ve anlamlı olur onu bilemiyorum.

  Etkilerine gelecek olursak, bir başka doğal unsur çeşidi olan ve ülkemizde yer alan Kızılırmak nehri zamanla oluşmuş ve Türkiye'nin en uzun akarsuyu haline gelmiştir. Etkisi ise şöyledir; Çok huzun olması nedeniyle 11 ilimize geçmişten bu yana hayat vermiştir. Gerek tatlı su kaynağı olması ve bu nedenle toprakların sulanmasına yardımcı olması açısından gerekse, üzerine kurulmuş olan ve bu tarihe kadar inşaa edilmiş 8 adet adet baraj ve hidroelektrik santralinde elektrik üretilmesine neden olması gereksede bir çok alabalık tesisine evsahipliği etmesi

  Genelde yerleşme için elverişsiz nüfusun seyrek olduğu yerlerdir.Yükselti değerlerine göre kışın kar yağışları ve buzullaşma görülebilir.Buda önemli bir tatlı su kaynağı oluşturur. Dağlar yüksek ve engebeli yapısıyla tarıma elverişli arazilerin az olduğu, gerek eğimli ve sarp yer şekilleri gerekse aşırı kar yağışları ile ulaşımın zor olduğu, geçim kaynaklarının az olması nedeni ile de nüfus ve yerleşmelerin seyrek olduğu alanlardır.
+ Yorum Gönder