+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Asker eşlerinin hakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Asker eşlerinin hakları
  asker eşlerinin hakları 2. Asel
  Bayan Üye

  asker eşlerinin hakları

  Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen "Asker eşlerine kötü haber" başlıklı haber şu şekilde idi:

  "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Genelkurmay Başkanlığı ile var olan öğretmen eş tayinlerine ilişkin protokolü iptal etti.

  Böylece, eşi asker olan öğretmenlerin tayininde sağlanan ayrıcalık ortadan kaldırıldı.

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, göreve geldikten sonra, öğretmenlik mesleğinin, hâkimlik, savcılık, askerlik, valilik gibi görevlerden daha düşük profilde bir meslek olmadığını belirterek eş durumu tayinlerde bu duruma dikkat edilmesi gerektiğini söylemişti.

  Öğretmen, 2 yıllık ücretsiz izin alarak ancak eşinin tayininin çıktığı yere gidecek.
  üzerine çok sayıda eğitimciden konu hakkında sitemize değerlendirmeler ve talepler gelmiştir."

  Haber üzerine konu hakkında sitemize çok sayıda görüş ve talep geldi. gelen konuları TurkiyeEgitim.Com olarak sizler için toparladık;

  1. MEB tarafından Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan protokolün iptal edilerek, Asker eşlerine tanınan "eş durumu" tayin hakkının kaldırılması kabul edilemez.

  2. Bu protokolün iptalinin kimseye bir katkısı bulunmamaktadır.

  3. Öncelikle ifade edelim ki, çözüm olarak önümüze getirilen "ücretsiz izinli olmak" tam bir haksızlıktır. Kadın olarak toplumdan soyutlanmamız, öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği "yapamaz" bir konuma getirilmemiz kabul edilemez.

  4. Ücretsiz izin almak, kadromuzun bulunduğu okul için de bir haksızlıktır ve eğitim-öğretime herhangi bir katkısı yoktur. Aksine götürdükleri vardır. Bizim yerimiz nasıl doldurulacak? Görevlendirme ile mi? Ücretli öğretmen ile mi? Peki bu sistem ne kadar sağlıklı?

  5. Ücretsiz izin almamız durumunda, aradan geçen yıllarda eğitimden ve öğretmenlikten uzak kalmamız bizim için sorun olmayacak mı? Mesleğe geri dönüşte bu yıllar "kayıp yıllar" olmayacak mı?

  6. Ücretsiz izin almamamız durumunda eşimizden ayrı kalmamız, parçalanmış ailelere yenilerinin eklenmesi dışında ne sağlayacak? Çocuklarımızın ve eşlerimizin psikolojik durumları ne olacak?  Sonuç olarak; asker eşlerinin tayinlerinin yapılmamasının kimseye bir katkısı bulunmamaktadır.

  Bu tayin meselesi MEB'de sorun oluşturuyorsa, diğer bakanlıklardan ve kurumlardan da adımlar beklenmeli. Yani neden hep MEB'den özveri bekleniyor? Madem bizler "öğretmenler" olarak o kadar önemliyiz kamu hayatında, tayin konusunda da diğer kurumlar bize uysun.
+ Yorum Gönder