+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Uluslararası iletişimde sembol, işaret, sanat dalı, reklam ve modanın rolü nedir çok Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uluslararası iletişimde sembol, işaret, sanat dalı, reklam ve modanın rolü nedir çok
  uluslararası iletişimde sembol, işaret, sanat dalı, reklam ve modanın rolü nedir çok acilll 2. Asel
  Bayan Üye

  uluslararası iletişimde sembol, işaret, sanat dalı, reklam ve modanın rolü nedir çok


  Her türlü hayal edilebilir kavramı ifade etmek için kullanılan, özellikle toplumsal anlamları işaret yolu ile anlatmaya yarayan ya da toplumsal değerleri çağrıştıran evrenselleşmiş somut şekillere sembol denir.
  Örneğin Hıristiyanlığı temsil etmek amacıyla kullanılan “haç” Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesini çağrıştırır. Aynı şekilde, “hilal” İslam toplumlarının ortak sembolüdür. İki üçgenden oluşan “DavudYıldızı” Yahudiğiliği simgeler. Semboller bir öykü ya da olayın güçlü temsilcileridir. Amblem olarak tasarlanmış işaretlerde zaman içerisinde derin anlamlar taşıyan sembollere dönüşebilir. En güzel örneği, başlangıcında “yaz olimpiyatları” için “amblem” olarak kullanılmak üzere tasarlanmış olan, ancak daha sonraları tüm toplumlarca sembol olarak kullanılan “olimpiyat halkaları”dır.

  Semboller toplumlara mal olmuş şekiller oldukları için, amblem olarak kullanılamazlar, ancak bir ambleme alt yapı oluşturabilirler. Örneğin, uzak doğu (Çin) kültürü için “Yin”, su ve toprağı, “Yang” ise güneş ve ateşi simgelemekte olup ritmik zıtlıkları temsil eden bir semboldür. Bu işaret pek çok amblemin alt yapısını oluşturmuştur. Buna örnek olarak “Raks” firmasının amblemi gösterilebilir.

  Görsel iletişim açısından modern mantık, semiyoloji, sibernetik ve matematik gibi bilim dallarında kullanılan işaretlerle, müzikte kullanılan notalar ve trafik işaretleri ya da ulusal bayraklarda kullanılan renkler ve işaretler de sembolik anlamlar taşırlar.

  Günümüzde grafik tasarım alanında kavramsal bir mesajı iletirken evrensel bir dil oluşturan sembolik çözümler tasarımcıların sıkça başvurdukları yöntemdir.
 3. Ziyaretçi
  semboller antik yunan kütüründe iki kişi arasında pay edilen kırık parçalrı ifade eder
 4. Ziyaretçi
  güzel olmus tesekkurler.odevime yardımcı oldu.

+ Yorum Gönder


uluslararası iletisimde sembol reklam,  olimpiyat halkasi sembolu hangi spor dallarinda kullanilir