+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Dipnot ne işe yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dipnot ne işe yarar
  dipnot ne işe yarar 2. Asel
  Bayan Üye

  dipnot ne işe yarar

  1. Dipnotu Gerektiren Bilgiler

  Başka kaynaklardan aynen yapılan aktarmalar, başka yazarların kendilerine özgü düşünceleri, özel bilgi veya görüşler, araştırmanın önceki veya sonraki bölümlerine yapılan atıflar için dipnotu göstermek gerekir

  2. Dipnot Şekilleri ve Dipnot Gösterme

  a. Kaynak Dipnotları:

  Kaynak Dipnotlarının yerleştirilmesinde iki sistem vardır. 1. sistemde metnin içerisinde dipnotu verilerek iktibasın bitimine numarası konulur ve sayfanın en altında da bilgi verilir. 2. sistemde ise kaynaklar sondaki bibliyografya bölümünde tanıtılır.

  b. Açıklama Dipnotları:

  Bazen gerekli görülen yerlerde açıklama yapmak gerekebilir. Ancak metnin akışını bozabileceğinden bu tür açıklamalar dipnotta gösterilir.  Metin içinde geçen herhangi bir bilgi ile ilgili olarak sayfa altına, çalışmanın sonuna konulan açıklama veya kaynak bilgisi, haşiye.  Dipnot, herhangi yazılı bir eserde yazarın yararlandığı kaynakları, yazının bütünlüğü bozulmasın diye yazı içinde yer vermediği açıklamaları ve alıntıları sayfa sonunda genellikle sayfanın en altına düşülen küçük notlardır.

  Bir yazıda ya da betikte sayfa altına konan açıklayıcı bilgiler. Metin içinde geçen herhangi bir bilgi ile ilgili olarak sayfa altına, çalışmanın sonuna konulan açıklama veya kaynak bilgisi. Diğer bir adı da “haşiye” dir.
+ Yorum Gönder


dipnot ne işe yarar