+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir
  tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir 2. Asel
  Bayan Üye

  tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak ne kadar önemli?


  Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir?
  Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri, Basamak Sağlık Hizmetleri
  Tedavi; hastalıkların veya sakatlıkların iyileştirilmesine yönelik yapı*lan tıbbi işlemlerin tümüdür. İlaç kullanımı, cerrahi müdahaleler ve fizik tedavi uygulamaları bu gruba girer. Bunlar:

  Birinci basamak tedavi hizmeti

  Hastaların ilk başvurdukları, evde ve ayakta tedavi edildikleri kuru*luşlardır. Sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı, Kurum hekimlikleri birinci basamak tedavi hizmetlerinin verildiği yerlerdir. Birinci basamaktaki imkânlarla tam ve tedavisi yapılamayan hastalar ikinci basamağa sevk edilirler.

  İkinci basamak tedavi hizmeti
  Hastaların yatırılarak tanı ve tedavi hizmetlerinin verildiği hastane*lerdir. Hastalar uzmanlar tarafından tedavi edilirler.

  Üçüncü basamak tedavi hizmeti

  Bu hizmetin verildiği yerler en üst düzeyde tıp teknolojisi kullanılan üniversite hastaneleri, kanser araştırma merkezleri, ruh ve sinir hastalıla*rı hastaneleri ve senatoryumlardır. Birinci ve ikinci basamakta sorunu çözülemeyen hastalar bu kuruluşlara sevk edilirler. Sağlık sorunu olan hastaların direkt olarak üçüncü basamağa müracaat etmeleri aşırı yığıl*malara ve hizmetlerin aksamasına sebep olmaktadır.

  Erken ve yerinde tedavinin hayat kurtardığını bilmeliyiz. Bu sebepten tedavi basamaklarına da uymamız gerekmektedir.
+ Yorum Gönder