+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Çocuk beslenmesi ile ilgili eğitici hikaye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çocuk beslenmesi ile ilgili eğitici hikaye
  çocuk beslenmesi ile ilgili eğitici hikaye 2. Asel
  Bayan Üye

  çocuk beslenmesi ile ilgili eğitici hikaye

  Bir yasini doldurmus çocugun kesin olarak aile sofrasindaki yerini almasi gerektigine dikkat çekiliyor.

  Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Rasit Vural Yagci, ailelerin çocugun eriskin hizinda yemek yiyemeyecegini unutmayarak ona karsi sabir göstermelerinin önemli oldugunu belirtti.

  Ögünlerdeki porsiyonlarin bitirilmesi için de israrci olunmamasinin önem tasidigini kaydeden Yagci, çocugun istemedigi takdirde yemek yemeyecegini söyledi. Yagci, "Bu nedenle çocuga asla bagirmamali veya yemesi için fiske bile vurulmamalidir. Bu konuda israrci olan annelerle çocuklari arasinda bir çatisma kaçinilmazdir. Is bu noktaya geldiginde, hem anne hem de çocuk için yemek saatleri bir kabusa dönüsecek ve çocuklar asiri israrci anneye ögürerek veya kusarak karsilik vereceklerdir" dedi.

  "Zorlayinca kusuyor"

  Annelerin "yemiyor, zorlayinca da kusuyor" diye çocuk doktorlarina basvurmalarinin sik karsilasilan bir durum oluguna dikkati çeken Yagci, anneye, kizarak, döverek bu savasi kazanamayacagi, israrci olunmadan gelecek ögüne kadar su disinda bir gidanin çocuga verilmemesi gerektiginin anlatilmasi gerektigini bildirdi.

  Yagci, "Daha çok ve daha kolay yesin diye çocugun oyun alani veya televizyon önü, yemek masasi olarak kullanilmamalidir. Tabak, kasik ile çocugun arkasinda dolasarak, ona yemek yedirilmemelidir. Özellikle oyun çagi döneminde pek çok anne bu yanlisi yapmaktadir" görüsünü dile getirdi.

  Dogru beslenme sekli ögretilmeli

  Gerek oyun çagi gerekse okul çaginda artik evden çikmaya baslayan çocuklarin, disarida degisik ambalajlar içinde sunularak onlari cezbeden ve hiç de yararli olmayan ürünlerle tanistigini hatirlatan Prof. Dr. Yagci, her türlü kraker, bisküvi, çikolata, sekerli sakiz ve kolali içeceklerin, saglikli beslenme açisindan sakincali yiyecekler oldugunu, özellikle kentlerde yasayan çocuklarin bunlarla tanismamasinin olanaksiz oldugunu kaydetti.

  Bu nedenle anne, babalarin onlarla kavga etmeden çocugun yasina göre davranarak, onlari bu tür ürünlerden uzak tutmaya çalismalari gerektigini dile getiren Yagci, sunlari kaydetti: "Okula giden çocuklar ile ergenlik çagina giren çocuklar, saglikli beslenme konusunda ebeveynleri ve doktoru tarafindan egitilmeli, bilinçlendirilmelidir. Çocuklarin saglikli beslenebilmesi için ebeveyninin, özellikle annenin ve anlayabilecegi yasa ulastiginda çocugun egitilmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki saglikli beslenmis çocugun basta immün sistemi olmak üzere birçok sistemi saglikli gelisecektir.,
+ Yorum Gönder


çocuk beslenmesi ile ilgili masal