+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Oynamaz eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oynamaz eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur
  Oynamaz eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur 2. Asel
  Bayan Üye

  Oynamaz eklemler

  Hareketsiz eklem türü. Kemikler arasında, sinovya denen kayganlaştırıcı bir sıvının olmadığı eklemlerdir. Bu eklemler, kafatasında olduğu gibi kemiklerin sabit ve sıkı şekilde birbirine bağlandığı yerde bulunurlar. Oynamaz eklemlerle bağlanan kemikler, birbirine kaynamış gibidir Oynamaz eklemlerin bir bölümü kalıcı, bir bölümü geçicidir. Geçici bir eklemde, eklemlenen kemikler doğumdan sonra er ya da geç mutlaka kaynaşır. Örneğin alt çene eklemiyle orta kulak kemikleri arasındaki eklemler dışında kafatasının bütün eklemleri geçicidir.
 3. Mesport
  Moderators
  Oynar eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur

  Vücudunuzun dik durması ve hareket etmesi, destek ve hareket sistemleri sayesinde mümkün olur. Bu sistemler, iskelet ve kas sisteminden meydana gelir.

  Kollar ve bacaklardır. Kollarda; pazı, ön kol, dirsek, bilek, tarak ve parmak kemikleri vardır. Bacakta; uyluk, diz kapağı, baldır, kaval, bilek, tarak ve parmak kemikleri bulunur.

  Kemik Çeşitleri

  Kemikler üç grupta incelenir. Uzun, kısa ve yassı kemikler.

  Uzun Kemik: Kol ve bacaklarda bulunan kemiklerdir. Yapısında kemik zarı, sıkı kemik dokusu, süngerimsi kemik doku, kemik kanalı, sarı ilik bulunur. Süngerimsi dokuda ise kırmızı kemik iliği bulunur. Boyları enlerinden uzun kemiklerdir. Pazı, ön kol, dirsek, uyluk, kaval, baldır ve parmak kemikleri uzun kemiklerdir.

  Kısa Kemik: Omurlar, el ve ayak bilek kemikleri kısa kemiklerdir.

  Yassı Kemik: Yassı görünüşte olan kemiklerdir. Kafatası, kalça, leğen, göğüs kemiği ve kaburgalar yassı kemiklerdir.

  Eklemler

  İki ya da daha fazla kemiğin birbirine bağlanmasıyla oluşan yapıya eklem denir. Eklemler, kaslarla birlikte hareketi sağlar. Üç çeşit eklem vardır.

  Oynamaz Eklem: Kemiklerin birbirine sıkıca bağlandığı hareketsiz eklemlerdir. Kafatası kemikleri arasında ve kuyruk omurları arasında bulunan eklemler

  Yarı Oynar Eklem: Hareketi sınırlı olan eklemlerdir (Omurlar arası eklem).

  Oynar Eklem: Vücudun hareketini sağlayan eklemlerdir. Omuz eklemi, kalça eklemi, kol ve bacaklardaki eklemler)

+ Yorum Gönder


oynar eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur,  oynar eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur kısaca,  oynamaz eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur,  oynar eklem vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur,  oynar kemikler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur,  oynamaz eklemler nerelerde bulunur