+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Ameliyat sonrası enfeksiyonun sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ameliyat sonrası enfeksiyonun sebepleri
  ameliyat sonrası enfeksiyonun sebepleri 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Enfeksyon ile ilgili sorunlar için aşagıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz:

  Enfeksiyon
  Diğer bir erken komplikasyon “Enfeksiyon” yani ameliyat bölegsinin mikroplarla iltihaplanması . Allah korusun diyeceğim bir komplikasyon. Çünkü meme protezi ameliyatı sonrası enfeksiyon gelişirse ameliyat ile ilgili tüm emekleriniz ve çektiğiniz tüm sıkıntılar boşa harcanmış olacaktır. Protez ile enfeksiyon asla iyi bir ikili değil. Protez varken enfeksiyon genellikle iyileşmiyor. Geçse de ilerde mutlaka kapsül oluşuyor. Yani bir şekilde en sonunda mutlaka protezin çıkarılması gerekiyor. O nedenle bu ameliyatta enfeksiyon açısından aşırı titiz davranıyoruz. Bugüne kadar benim ameliyatına katıldığım hiçbir hastada enfeksiyon görmedim, çevremde de pek duymadım. Literatürde de çok düşük oranlarda bildiriliyor. O nedenle sık gördüğümüz bir durum değil içiniz rahat olsun. Ancak dikkatli olmak mutlaka gerekiyor. Ameliyat sırasında çok titiz olunması yetmez ameliyattan sonra yara bölgesini korumada da çok titiz olunması gerekir.
  Ameliyat yerinde veya göğsün diğer bölgelerinde kızarıklık, akıntı, sıcaklık artışı ve artan ağrı enfeksiyon belirtileridir. İlk 2-3 gün içinde ortaya çıkabilir. Hemen etkili tedavilere başlanmalıdır.
  Kapsül Oluşumu
  Silikon protez ile meme büyütme ameliyatında tam kontrol altına alınamamış ve neden olduğu kesin olarak anlaşılamamış tek gerçek sorun bence “Kapsül oluşumu” sorunudur.
  Literatürde görülme sıklığı olarak ortalama %3-5 gibi bir oran verilmektedir. Kapsül gelişimi ameliyattan 6 ay sonra başlayabilmekte ve 6ay-3 yıl arası bir sürede kapsül gelişimi gözlenebilmektedir.
  Kapsül dediğimiz durum şu: Protez konduktan sonra vücut normal dokularla protezin arasında ince bir zar yapar. Bu normal ve hatta faydalı bir şeydir. Ancak bazı insanlarda bu zar kalın ve sert bir dokuya dönüşüyor. Ve hatta bu sert kılıf içindeki protezi sıkıştırıp büzüştürecek tarzda kendi kendine kasılıyor ve küçülüyor. Böyle olunca da protez normal duramıyor ve göğüs şekli bozuluyor, tuhaflaşıyor. Önceleri normal ve güzel bir meme görüntüsü varken göğüs sertleşiyor, yukarı toplanıyor ve konturları düzensizleşiyor. Bu süreç hafif başlıyor sonra yavaş yavaş ilerliyor. Göğüs şeklindeki bu bozulmaya ileri evrelerde rahatsız edici hale gelen bir ağrı da katılıyor. İşte bu can sıkıcı bulguları gördüğümüz zaman protezin kapsül oluşumuna neden olduğunu anlıyoruz.
  Kapsülün niçin oluştuğuna dair pek çok ipucu var. Mesela düz ve kaygan yüzeyli protezlerde daha kolay oluştuğu biliniyor. O nedenle texturlu dediğimiz pürtüklü yüzeyli protezler kullanıyoruz. Yine biliyoruz ki kas altına yerleştirilen protezlerde kapsül çok daha az oluşuyor.
  Ameliyattan sonra ortaya çıkan hematom ve enfeksiyon kapsül oluşumunu artıran diğer nedenlerdir. Sırf bu nedenle bu ameliyattan sonra mutlaka dren konması gerektiğini düşündüğümü söylemiştim.
  Yine gençlerde yaşlılara göre kapsül daha kolay oluşuyor, hamilelikte kapsül oluşum oranı artıyor gibi kesin olmayan bazı görüşler de var.
  Ameliyat sonrası yapılan göğüs masajının kapsülü azalttığı düşünülüyor. Ancak bu masajın etkili olabilmesi için sert ve uzun süreli masajlar olması gerekiyor. Bu şekilde masajları hastaların çok kolay yapabildiğini söyleyemeyeceğim. O nedenle kapsülü önlemek için masaja çok güvenmiyorum. Daha çok diğer faktörleri önlemeye çalışıyorum.
  Kapsül oluşur ve kişiyi rahatsız edecek boyuta gelirse artık yapabileceğimiz tek şey 2. Bir ameliyat ne yazık ki. Bu ameliyatta protezi çıkartıyoruz. Kapsülü içerde temizliyoruz ve yeni bir protez yerleştiriyoruz. Daha önce kas altına konmamışsa protezi bu kez kas altına yerleştiriyoruz.
+ Yorum Gönder