+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Psikolojinin bilim süreci nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojinin bilim süreci nedir
  psikolojinin bilim süreci nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  psikolojinin bilim süreci nedir

  Psyche” (ruh, nefes, zihin) ve “logos” (bilgi, düzenli söz) kelimelerinden meydana gelen psikoloji, etimolojik olarak ruh bilgisi veya bilimi anlamına gelmektedir. İnsanın duygu ve düşünce dünyasını belirleyen süreç ile insan davranışlarının ruhi kökenlerini, çeşitli davranış kalıpları arasındaki çok yönlü münasebet ve bağlantıları inceleyen disiplin. Ruhun mahiyetini, dış ve iç duyuları, hayal, tasavvur, zeka ve akıl gibi melekeleri inceleyen bilim. İnsanın ruhi yapısı, özellikleri ve ruh yapısında meydana gelen değişimlerin, davranışlara yansıma biçimleriyle ilgili araştırma, inceleme ve çözümlemeler yapmayı konu edinen pozitif bir bilim dalıdır.

  Tarihi Süreç İçinde Psikoloji: İlk dönemlerde aklın-ruhun bilimi olarak tanımlanan psikoloji; sonraları aklın doğası konusundaki felsefi sorunları ilgi alanının dışında bırakacak biçimde düşünmeyi de bir davranış çeşidi olarak kabul eden bir tutum ve davranışlar bilimi olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Bugün artık görülmeyen bir cevher olarak kabul edilen ruh, psikolojinin dışına itilmiştir. Modern psikolojinin konusu daha çok insanın gözlenebilen faaliyetleri ve içinde bulunduğu duruma göre yaptığı davranışlardır.

  Psikolojinin Metotları:

  1.) Müşahede.
  2.) Mülakat.
  3.) Test.
  4.) Deneysel Araştırma.
  5.) Biyografi (Tek bir kişinin öz geçmişi-hayat hikayesi).
  6.) Laboratuar (Günlük hayattaki deneylerin veya yeni bir hadiseyi doğurabilecek değişkenlerin kontrol altında tutulması).

  Hedefleri:

  1.) İnsan davranışlarının tanımını yapmak.
  2.) Davranışların sebeplerini çözmek.
  3.) Davranışları anlamak ve açıklamak.
  4.) Davranışları tahmini olarak önceden kestirebilmek.
  5.) Davranışları kontrol altında tutabilmek.
+ Yorum Gönder


psikolojinin bilim olma süreci,  psikolojinin bilim olma süreci kisaca