+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Psikoloji deney örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikoloji deney örneği
  psikoloji deney örneği 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Geçmişe bağımlı olanlarla sadece gelecek için yaşayanlar arasındaki arasındaki görüş ve davranış farklılıkları hemen dikkat çekiyor. Geçmişe bağımlı olmadığını ileri sürdüğü halde ‘‘geriye’’ bakarak yaşayanların sayısı az değil. Kendi gerçeğinizi öğrenmek için testi uygulayın.

  1- 21. yüzyılın yenilikleri hakkındaki düşünceniz nedir?


  a-Bunlar hayatı kolaylaştırıyor.

  b-Yeniliklere alışmak zor. Kafanız karışıyor.

  2- Yeni bir iş kurma fikri zihninizi kurcalıyorsa ne yaparsınız?


  a-Hemen bu fikri uygulamak için harekete geçersiniz.

  b-Yenilik yapmak size delice geldiği için fikrinizi bir arkadaşınıza devredersiniz.

  3- Bunlar çantanızda olmazsa kendinizi çıplak sokağa çıkmış gibi hissedersiniz.


  a-Cep telefonu

  b-Dudak boyası

  4-Bir haftalık bir geziye çıkarken yanınıza neler alırsınız?


  a-Dizüstü bilgisayarı ve jean pantolonlar.

  b-Bir bavul dolusu çeşitli giysiler ve makyaj malzemeleri

  5-Her şey sizin planladığınız gibi gelişirse, başarınızı neye bağlarsınız?


  a-Yeteneğinize ve çalışmanıza

  b-Şansa

  6-Bir marketin önünde büyük bir kalabalığın toplandığını görürseniz ne yaparsınız?


  a-Kalabalığa yaklaşıp neler olduğunu öğrenmek istersiniz.

  b-Kalabalığın toplandığı yerden geçerken adımlarınızı yavaşlatırsınız ama durup soru sormazsınız.

  7-Bir arkadaşınız çok moda olan bir kıyafet giymiş. Onun hakkında ne düşünürsünüz?


  a-Arkadaşınızın çok şık olduğunu düşünürsünüz.

  b-Ancak sinema oyuncularının bukadar süslü olabileceklerini aklınızdan geçirirsiniz.

  8-Eviniz size dar geliyor. Bazı eşyalardan kurtulmanız gerek. Ne yaparsınız?


  a-Evinizde rahat yaşamak için eski eşyaları elden çıkarmak istersiniz.

  b-Eşyalardan vazgeçmektense daha geniş bir eve taşınmayı düşünürsünüz.

  9-Eski arkadaşlarınızın size göndermiş oldukları mektupları ve kartların saklanmaları gerektiğine inanıyor musunuz?


  a-Hayır

  b-Evet

  10-Geçmişte yaşadıklarınızı aklınızdan geçirirken tepkiniz ne olur?


  a-Hatalarınızı anlama fırsatını bulursunuz.

  b-Geçmişe olan özleminizin arttığını hissedersiniz.

  DEĞERLENDİRME

  A'lar çoğunluktaysa

  Yaratıcı ve dışa dönük birisiniz. Yeniliklere her zaman hazır olduğunuz söylenebilir. Yeni yüzyılda eskiye göre çok daha mutlu olacağınıza inanıyorsunuz. Çevrenizdeki yeni gelişmelerle ilgileniyorsunuz. Zaman zaman hayatın fazla hareketli olmasını yadırgalyabilirsiniz. Fakat çağın gereklerine ayak uydurmaya da hazırsınız. Sizin geçmişe bağımlı olduğunuz söylenemez.

  B'ler çoğunluktaysa

  Geçmişinizle aranızda çok kuvvetli bir bağ var. O eski güzel günleri, çok özlüyorsunuz. Hızlı yaşamak size göre değil. Geçmişi aramanızın bir nedeni de hızdan nefret etmeniz. Geçmişe bağımlı olarak kuru, hedefsiz bir hayat sürmekten vazgeçmeye çalışın. Aksine çevrenizde olup bitenlerin farkına varmaz, toplumdan uzaklaşırsınız.

  Kadın psikolojisi

  İlk adet, hamilelik, doğum ve menopoz, bir kadının hayatındaki en önemli dönemlerdir. Bu kadar büyük değişimler yaşayan kadınların büyük çoğunluğu bunlarla baş edebiliyorlar. Ancak bu dönemlerin kendilerine getirdiği duygusal dalgalanmaları da yaşamak zorunda kalıyorlar.
  Doğum ve kadın hastalıklarının geniş bir yelpazede psikiyatrik boyutu vardır. Doğum ve kadın hastalıkları alanında hamilelik, riskli gebelik, kısırlık, kürtaj, düşük, lohusalık dönemi, cerrahi girişimler, adet öncesi dönemi ve menopoz dönemlerinin kendine özgü psikolojik boyutları vardır. Bu dönemlerde görülebilen psikolojik rahatsızlıkların altında sıklıkla yalnız kalmış kadın vardır. Problemleri ile başetmeye çalışan, çevresinden özellikle eşinden yeterli desteği göremeyen kadınlarımızda psikoloik sorunlar daha çok görülmektedir.
  Hamilelik kadın için doğal bir yaşam krizidir. Kadının kendi yaşam özgeçmişinde anne-baba ve ailesi ile ilgili yaşadıkları duygular, incinmeler, hamileliğe bağlı tutumlarda etkilidir. Hamilelik neşe, doyum, olgunluk, kendini gerçekleştirme ve mutluluk kaynağı olabildiği gibi, endişe, kaygılı bekleyiş de oluşturabilir. Hamilelik duygusu kendini gerçekleştirme yanında, yaşamda değer yargılarını, sistemlerini geliştirme, aktarma duygusu da verir. İlk üç ay genellikle yeni duruma ve hamile olunduğu gerçeğine uyum sürecidir. Eğer istenen bir gebelikse mutluluk, doyum duygusu yaşanır. Kadının aile durumu, iş durumu, eşi ile olan ilişkisi, hamilelik durumunun oluşturacağı yeni güçlük ve ihtiyaçlar anne adayını etkileyen faktörlerdir. Bu dönemde duygu ve mizaç değişiklikleri görülür ve normaldir. Bu dönemde eşin yakınlığı ve mümkün olan paylaşımı anne adayını rahatlatan en önemli etkendir.

  Bu genç kız kendi annesinin cenaze töreninde daha önce kim olduğunu hiç bilmediği bir genç adamla karşılaşıyor. Genç adam kızın rüyalarının adamıdır ve kız görür görmez adama aşık oluyor. Ve aradan bir kaç gün geçiyor. Genç kız, kızkardeşini öldürüyor. Polis, neden öldürdüğünü sorduğunda genç kız garip bir cevap veriyor.
  Soru: Genç kızın, kardeşini öldürme sebebi nedir?
  Aşağıya bakmadan 1-2 dakika durup bunun doğru cevabını verebilir misiniz? Ama size tavsiyem doğru cevap vermemenizdir!
  İşte cevap: Genç kız, adamın bu ikinci cenazeye de geleceğini ve adamı orada tekrar göreceğini umuyordu
  Eğer bunu doğru cevapladıysanız polise gidip sizi hapsetmelerini isteyin. Çünkü, bu ünlü bir Amerikan psikoloji testiymis Öldürebilme zihniyetine sahip kişiler buna doğru cevap verirlermiş. Seri katillerin çoğu bu teste hiç düsünmeden doğru cevabı vermişler. Siz eğer doğru cevabı bulamadıysanız ne güzel

  Uzaylı sohbetleri çocuk psikolojisini bozuyor

  Psikiyatristler bilinmeyen gök cisimleri ve yaratıklar görüldüğü şeklindeki iddiaların gündemden düşürülmesini önerdi. Ufoların her çocuk ve bireyde farklı durum oluşturarak psikolojilerini bozduğuna dikkat çeken Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cahide Aydın “Aileler konuyu ev gündeminden düşürmeli ve çocuğuna bilgi verip, kendi fikrini açıklamalıdır.”
+ Yorum Gönder


psikolojik deney örnekleri,  psikoloji deneyi örneği,  psikoloji deney örnekleri,  psikoloji deneyleri örnekleri,  psikoloji deney örneği