+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Uzun ince bir yoldayım şarkısını şair hangi amaçla yazmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uzun ince bir yoldayım şarkısını şair hangi amaçla yazmıştır
  uzun ince bir yoldayım şarkısını şair hangi amaçla yazmıştır 2. Asel
  Bayan Üye

  uzun ince bir yoldayım şarkısını şair hangi amaçla yazmıştır

  Yıl 1933 idi. Cumhuriyet'in 10. Yılı kutlanacaktı. Büyük şölen vardı Ankara'da. İşte o günlerde, Atpazarı'ndaki hana, ayağında çarığı, sırtında sazıyle iki gözü kör bir ozan inmişti. Adını soranlara Veysel diyordu, Şatıroğlu Veysel . Köyünü, kentini soranlara anlatıyordu:
  - Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyündenim. Anam beni koyun sağarken doğurmuş. Babam, rençberden Karacaların Ahmet Efendi'dir. Anam da, babam da rahmetli oldu
  Ve gözlerini soranlara acı acı gülümsüyordu:
  - Yedi yaşında çiçek aldı götürdü; sonra, avunmak için bu sazı verdiler elime. Ben ona söyledim, o bana söyledi

  Uzun ince bir yoldayım
  Gidiyorum gündüz gece
  Bilmiyorum ne haldeyim
  Gidiyorum gündüz gece

  Ama, kimse o gün Veysel'e Ne'yle geldin diye sormamıştı. Kara trenle mi? Kamyon sırtında mı? Kağnı üstünde, at terkisinde mi? Hayır. Veysel, Cumhuriyet'in büyük şölenine katılmak için, azığını çıkın etmiş, köyden bir yiğitin yanına düşüp, yürüye yürüye yola koyulmuşlardı. Evet, tam üç ayda gelmişlerdi Ankara'ya O günlere kadar, Tezene yi sazın Döş üne sadece köy kahvelerinde vuran Veysel, sesini bütün yurda ilk defa işte o büyük şölende duyurdu. O günden sonra coştu. Herkes Karacaoğlan'lar, Emrah'lar bitti diyordu. Herkes, halk ozanlarının yüzyıllarca süren altın devri kapandı sanıyordu. İşte Veysel, o devrin bittiği yerde, pırıl pırıl, bir başlangıç oldu.
+ Yorum Gönder


uzun ince bir yoldayım hangi yöreye aittir,  uzun ince bir yoldayım hangi yöreye ait,  uzun ince bir yoldayım türküsü hangi yöreye aittir