+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Mısır uygarlığında sanat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mısır uygarlığında sanat
  Mısır uygarlığında sanat 2. Asel
  Bayan Üye

  Mısır uygarlığında sanat

  Mısırlıların hayatında sanat önemli bir yer tutuyordu. Mısır toplumu yaşamayı bir sanat gibi kabul edip kendini keyfe, eğlenceye, güzelliğe vermişti.

  Ölüm ve ölümsüzlük Mısırlıların en çok uğraştıkları konular gibi görünürse de hayata, zevke, güzelliğe dört elle sarılmış oldukları kuşkusuz bir gerçektir.

  Yaşama sevinci Mısırlı için, ecele karşı zaferdi. Mezarlar ve türbeler, ölümden sonra hayatın devam edeceğine inanıldığından ötürü, tabiat güzelliklerinin, bayram ve şenliklerin, ziyafet ve oyunların resimleriyle süslenirdi.
  Geleceği umursamamak Mısırlı şairin salık verdiği bir tutumdur: Yarınından ürkerek yatağa girme sakın. Düşünme ertesi gün nasıl geçecek diye. İnsan bilemez yarın neler getirecektir: Tanrı’nın elindedir yarının gerçekleri.
  Mısır, eğlenceli yaşamın tadını çıkarmışa benzer. “Günümüzü gün etmeye bakalım… Eğlenelim, coşalım… Sessizlik ülkesine gideceğimiz güne kadar…”

  Mısır resimlerinin de en etkilileri arasında yine şölen ve eğlence sahneleri vardır.

  Mısır, gerek hayat, gerek sanat bakımından gelmiş geçmiş kültürlerin en verimli, en olumlu ve en başarılı olanlarından biridir.

  Antik Mısır'daki başlıca sanat alanları:

  Mimari
  Zanaat & Heykelcilik Çömlekçilik
  Heykel
  Dikilitaş
  Mücevherat

  Resim
  Edebiyat
  Müzik
  Amarna Dönemi Sanatı
+ Yorum Gönder